Начало » Хоби земеделие » Малката градина
02.08.2017 г.

Дървото на Соломон достига 50 м височина

Тези вечнозелени еднодомни дървета от сем. Борови достигат височина до 50 м и имат широка корона. Кората е тъмносива в млада възраст и напукана по-късно. От нея се получава смола, която се използвана за производството на терпентин. Клоните на възрастните дървета формират широко разперена пирамидална корона. Листенцата са иглички със сребристозелен до наситено зелен цвят.

Мъжките шишарки (класчета) са цилиндрични, дълги 3 – 5 см с многобройни тичинки, виолетови, изправени, високи 4 – 8 см с форма на буренце. Узряват за две-три години. Шишарковите люспи и смолистите триъгълни семена опадват, а по клоните остават шишарковите оси.
Кедърът се размножава главно чрез семена. Любителите могат сами да ги съберат в края на септември – началото на октомври и да ги засеят в лехички или в полиетиленови торбички. На втората година ще имат вече готови за засаждане растения.
Кореновата система е разположена в повърхностния почвен слой. Ето защо се налага през зимата около ствола да се разстила шума или слама.

Кедърът расте и се развива на надморска височина между 1800 и 3600 м. Изисква дълбоки, сухи, леки почви с добра аерация, много въздух и светлина. Предпочита районите с влажен климат. Младите растения и клони са чувствителни към студа. Затова те се завиват със “сламена шуба” до върха през зимата. Всички видове кедър са бързорастящи.

Дървесината на ствола е жълтеникава или червеникава, много здрава, жилава, еластична, умерено тежка и ароматна. Устойчива е на повреди от гъби и насекоми.
В южните райони на страната и по Черноморието се култивират като декоративни дървета три вида. Атлаският достига 40 м височина и има рядка конусовидна корона. У нас се отглежда в парковете в по-топлите райони: Евксиноград, Стара Загора и на други места. Ливанският кедър е с височина до 40 м, а короната му е конусовидна, която впоследствие става разперена с много дебели клони. Разположените на една плоскост тънки клончета образуват етажи като площадки. Дървесината е от жълтеникава до черно-кафява и без смолисти канали. У нас се отглежда в парковете в по-топлите области: Варна, Евксиноград, “Аязмото” в Стара Загора.
Хималайският кедър е дърво с височина до 50 м, с конусовидна корона и увиснали клони. У нас се отглежда в парковете в София, гара Белово, Евксиноград, Стара Загора. Характерно за този вид е, че при суха и варовита почва страда от хлороза.

Дървото на Соломон достига 50 м височина
5116
 

Последни материали
Виж
Строи допълнителен цех в мандрата
Недко Митев разширява и модернизира млечната си крепост в с. Овчарово
Правителството одобри 900 хиляди лева за авариен ремонт на язовир „Панчарево”
Правителството одобри Годишния отчет на ДФЗ и Разплащателната агенция
Съвети от „Кортева“ за чисти полета при слънчоглед и царевица
Земеделието на ЕС е къщичка от карти, без яснота по бюджета на ОСП
В Гърция разследват държавни служители за измама със субсидии за пасища и животни
Свързани материали
Виж
Пропъжда зли духове и нечисти сили
Дървото – семеен талисман
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини