Преди да се вземат всякакви мерки по поръчка и доставка на тревния чим има още една важна задача за изпълнение. Тази задача е подготовка на терена. Подготовката на терена се състои в почистването, след което се придава желаната форма на терена и се подравнява фино.
Добър ефект преди нареждането на тревня чим дава наторяването на почвата на терена. Това наторяване може да се извърши с органични торове по време на основната обработка на почвата или с минерални торове, след като теренът е подравнен.
Внасянето на минералните торове трябва да бъде последвано от незабавно поливане, за да могат де да се разтворят.
Доставя се на палетата разгънат като листове или на ролки. Разтоварването става като тревните чимове се вземат от палетата и се нареждат на терена горе долу както ще се поставят и ще бъдат редени. Не трябва да се допуска застояването на чимовете един върху друг на палетата. Това може да доведе до тяхното изсъхване и наушаване на вида им, с което няма да се постигне желания ефект от тревния килим. След като тревният чим е разтоварен и нареден на терена, се пристъпва и към финото му нареждане. Това става като две съседни парчета се хващат и се прилепват едно към друго, като се гледа между тях да не остава растояние, за да не влиза въздух при корените, което води до изсъхване на парчето. След като манипулацията се повтори с всички чимове и площта, която имаме е запълнена, може да се счита, че чимът е нареден. След като е нареден, върху него и цялата площ се минава с валяк, за да се уплътни плътно към земната повърхност и да се намалят шансовете за проникване на въздух. След като се уверим, че сме уплътнили цялата площ, се пристъпва към следващата манипулация, а именно поливането.
Положили сме трвния чим, уплатнили сме го и трябва да го полеем обилно. Валирането и поливането се повтарят всеки ден в продължение на седмица. За по–бързо вкореняване към почвения субстрат може да се предприеме и едно интензивно торене с амониева силитра. Това интензивно торене се прави три пъти през 10 дни. Това торене дава много добър ефект и тревният килим става невероятен за отрицателно време. Има някои недопустими мероприятия като косене, аериране и др. Те не трябва да се правят непосредствено след полагане на тревния чим, защото могат да доведат до отлепването му и до разкъсването му. Първото косене е хубаво да се направи в края на първата, даже края на втората седмица, когато тревният чим вече се е прихванал. Аерирането се прави рано напролет, за да се разрохка почвата и да се подобри нейният въздушен режим. Полагането на тревния чим не е сложна задача, но трябва да се внимава с последователността на мероприятията и спазването на нормативните времена.