Начало » Хоби земеделие » Малката градина
29.07.2017 г.

Лавров венец от балкона

Нужни са години, за да добие желаната форма

Лаврово дръвче е вечнозеленият южен гост, който ни радва с своите ароматни листа и допринася в зеленината приятна атмосфера.
Лаврите, във форма на венец и пирамида, разположени от ляво и отдясно на входа посрещат гостите първи. Компания им прави цъфтящата в кремавобяло петуния. Дафиновото дърво обаче може с успех да се отглежда и на балкона.
Благородната лавра привлича вниманието с красивите си тъмнозелени лъскави листа и разнообразните си декоративни форми. В древногръцките предания лавровите дръвчета били символ на чистотата. Сплетени на венец, те обкичвали главите на войните-победители. В Централна Европа лавровият храст започва да се култивира в епохата на Ренесанса.

С ножиците – внимателно

С подрязването на дафиновото дръвче можете да се придаде най-различни форми - на цилиндър, конус, пирамида или спирала. Най-подходящото време е през ранната пролет преди началото на активното израстване и след цъфтежа. Този храст прави голямо впечатление, както поставен единично като солитер, така и в група с други градински култури. В композиция с средиземноморски видове като олеандър, бугенвилея и цитрусови култури се получават чудесни аранжировки. Ако лавровите дръвчета не се подрязват през пролетта, през есента ще се появят жълтозелени оцветявания. Лаврите растат бавно. Затова за създаване на сложни фигури най-добре е да се съветвате със специалист. Необходими са няколко години за формиране на подходяща корона. При подстигването може да отделите част от отрязаните клонки. Направете от тях венец и го закачете на подходящо място.

Не поливайте често

Не са необходими големи грижи за поддържането на този храст. Дафиновото дръвче обича слънчеви места, но добре се развива и на сянка. Необходимо е да знаете, че след изнасянето му от зимното съхранение на открит въздух, трябва да бъде защитено от пряка слънчева светлина. Благодарение на кожестите си листа, има ниска интензивност на транспирация и не е необходимо да се полива обилно. Сухата пръст в саксията показва нуждата от вода. За недостатъка от влага друг показател е изсушаването на краищата на листата. Подхранването на растението трябва да се прави на всеки две седмици от март до края на август. Опасен вредител за растението е щитовидната въшка. За засаждането на лаврите са необходими големи и тежки саксии, за които е желателно и допълнителна подпора на балкона или терасата, за да са по-устойчиви във ветровито време. Средиземноморските лаврови дръвчета се нуждаят от специално укритие през зимата. При студено време трябва да бъдат пренесени в подходящо зимно укритие с ярко осветление.

Лавров венец от балкона
26215
 

Последни материали
Виж
Въпреки очевидно високите цени на поредния търг
Тайван упорито се придържа към вноса на хлебна пшеница само от САЩ
Отчет на държавната агенция
Близо за месец са изстреляни 4 024 ракети срещу градоносни облаци
Масов отказ да садят картофи
МЗХ
Напомняне - до 10 дни след градушките подайте сигнал за оглед!
Инвестиции
BASF прави нов завод за сярна киселина за полупроводници в Германия
Популацията им в България е около и над хиляда
ЕП разхлабва мерките за защита на вълците
Свързани материали
Виж
Сянка и плодородна почва за важните условия
Бляскава лавровишна на терасата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини