Дългооспорваната забрана за продажба на земеделска земя на чужденци ще бъде премахната, след като Европейската комисия е стартирала срещу България наказателна процедура за нарушение на договора за функционирането на Европейския съюз. Това съобщиха от министерството на земеделието, което спешно е подготвило проект за промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, целящи отпадането на ветото върху тези продажби.
Еврозаконодателството оспорва текста в българския закон, според който право на собственост върху земеделски земи могат да имат камо физически или юридически лица, пребивавали или са установени на територията на България повече от 5 години.
Оспорват се и клаузите, според които юридическите лица, с регистрация по българското законодателство по-малко от 5 години, могат да придобиват право на собственост върху земеделски земи, когато съдружниците в дружеството, членовете на сдружението или учредителите на акционерното дружество отговарят на изискванията на закона.
Тези два текста трябва да отпаднат, в противен случай страната ни ще понесе санкции.
Още на 26 май 2016 година България е получила уведомително писмо за началото на наказателната процедура. Там е посочено, че ако България не коригира законодателството си, Еврокомисията ще ни санкционира с еднократно платимите суми и периодичните имуществени санкции.
Минималната еднократно платима сума за България е 839 000 евро.
Кумулативно с тази санкция може да бъде наложена и периодична имуществена глоба (която се начислява за всеки ден бездействие от страна на осъдената държава) в минимален размер на 660 евро.
Задължението за плащане влиза в сила от датата, определена в решението на Съда на Европейския съюз. Наложените финансови санкции на практика се прихващат от средствата по структурните фондове, с които се подпомагат земеделските производители, припомнят от министерството.
Съгласно Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) ограниченията върху свободата на установяване на граждани на държава членка на територията на друга държава членка се забраняват.
Тази забрана се прилага също и по отношение на ограниченията за създаване на търговски представителства, клонове или дъщерни дружества от граждани на всяка държава членка, установили се на територията на друга държава членка.
България пое ангажимент пред Еврокомисията да отмени ограничаващите текстове, като в случай, че ангажиментът не бъде изпълнен и националното законодателство не бъде приведено в съответствие с правото на ЕС, ЕК ще пристъпи към образуване на съдебно производство пред Съда на ЕС, припомнят от министерството.