Начало » Пазари » Зърно

Фермери: За 20 дни офертите за новото зърно паднаха от 320 на 220 лева за тон

Очаква се силна реколта от рапица в Северозападна България въпреки студената зима
Синор.БГ / 31.05.2017 г.

Месец преди началото на жътвата земеделските производители отново са изправени пред дилемата кога да продават зърното и дали цените ще отговорят на очакванията им. Новините засега са отчайващи, тъй като първите оферти на зелено показват драстичен спад при пшеницата. „Само преди 20 дни килограм пшеница от стара реколта се предлагаше за 32 стотинки (или 320 лева за тон), а от няколко дни предложенията паднаха до 22-23 стотинки за килограм (или 220-230 лв. за тон)“, съобщи за Синор.БГ Светослав Минчев, председател на земеделската кооперация „Единство 93“ в свищовското село Обнова.

Стопаните са свикнали на подобни сривове точно преди жътвата, но друг път по това време цените никога не са падали под 25 ст. за кг. Проблемът според тях е ако големите компании се договорят и задържат ниски цените продължително време.

Дори да се изчака и да не се продава веднага след жътвата, много от стопаните ще бъдат принудени да набавят средства за есенната сеитба, затова и търговията обикновено се активизира през септември.

Въпреки че все още е рано е за прогнози за самата реколта, все пак стопаните очакват добри добиви. В равнинните райони около Свищовско и Плевенско от декар фермерите очакват средно около 650 килограма пшеница.

В Ловешко, където нивите са в по-високопланинската част, добивите ще се движат около 500 кг от декар, посочи Стефан Попов, арендатор, който отглежда 22 хиляди декара със зърнени култури.

На този етап в Северозападна България стопаните са изключително доволни от рапицата, която въпреки студената зима тази година се представя изключително добре.

„От седем години отглеждаме рапица и всички знаят колко сложно е да се опази тази култура, но тази година при нас в Обнова рапицата направо „полудя“, коментира Светослав Минчев. Големият плюс за стопаните е, че търсенето на тази култура е голямо и реализацията ѝ става сравнително бързо. Кооперацията в Обнова например от години продава рапичната реколта на рафинерията в русенското Сливо поле, която е с голям капацитет и поема реколтата от редица области в Северна България.

Фермери: За 20 дни офертите за новото зърно паднаха от 320 на 220 лева за тон
20290
 

Последни материали
Виж
Седмичен обзор: Какво движи цените на пшеница, царевица и олио на световните пазари
Благодарение на рекордните площи
Реколтата от картофи в Германия се очертава най-богатата от 25 години
Делът на Румъния в доставките за трети страни надхвърля 50 на сто
ЕС навакса част от голямото изоставане в износа на мека пшеница
Основните клиенти свиха покупките за 2 месеца от началото на сезона
Египет излезе начело сред вносителите на пшеница от Украйна
Септември е най-доброто време за засаждане на лилиите
Дроб-сарма
Свързани материали
Виж
Оптимизмът за по-високи международни цени на пшеницата през 2025/26 г. намалява
Зърното поскъпна спрямо търга в края на юни без тъмния пролетен сорт
Южна Корея закупи 30 000 тона хлебна пшеница с произход от САЩ
Въпреки това закупеното количество е с 50 на сто над планираното
Фуражната царевица поскъпна значително на търга в Иран
Държавна комисия по стоковите борси и тържищата
Есен 2025: Гроздето поевтинява, но месото и млечните продукти поскъпват
Закупени са планираните 18 000 тона с доставка през октомври
Нерафинираното слънчогледово масло поскъпна на търга в Турция
Вносът от югоизточна Азия обаче подбива цените на родните производители
Оставаме нетен износител на ориз, Турция и Румъния са основни клиенти
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини