От днес 30 май Българската агенция по безопасност на храните започна да взима проби от вносните храни в търговските вериги, за да установи дали се прилага двойни стандарти в качеството между предлаганите продукти в Западна Европа и у нас, съобщиха от ведомството. Сравнителният анализ започна да се прилага от държави от бившите социалистически държави, които установиха, че има голямо несъответствие между качеството на стоките, продавани в държави в Западна Европа и тези, които са предначначени за източния пазар.
Инспекциите са продължение на сравнителния анализ за качеството на храни произведени от един и същ производител и предлагани, както на нашия, така и на пазара в различни държави членки на Европейския съюз.
След като завърши окончателното вземане на проби от търговската мрежа на България, в БАБХ ще се проведе разширено заседание на работната група за двойствените стандарти, с участието на експерти БАБХ, M3 и външни експерти, която ще уточни вида на изследванията за всеки един продукт и лабораториите, в които ще бъдат извършвани сравнителните анализи.
Припомняме, че в периода 23-27 май 2017 година експерти от БАБХ купиха проби от три големи търговски вериги, представени на пазара на цяла Европа. От Германия и Австрия са взети общо 31 броя проби. Подборът на храните е определен по популярност и търсене сред потребителите на дадена храна, като важен елемент при подбора е и това, дали е предпочитана от деца и подрастващи. Обект на изследването са и храни, широко рекламирани и разпространявани в по-голяма част от пазара на ЕС.
Съгласно проучването и анализа, направени от работната група в БАБХ бяха определени и взети следните групи и брой храни, които да бъдат подложени на изпитване: месни продукти – 6, млечни продукти – 8, шоколадови изделия – 7, безалкохолни напитки и плодови сокове – 7, храни за бебета и малки деца – 2, маргарин – 1.