Начало » Важно за фермера » Гори и екология

Югозападното предприятие започва да следи пораженията от корояди

Синор.БГ / 15.05.2017 г.

sinor

Югозападното държавно предприятие (ЮЗДП) се включва в изграждащата се мониторингова система в България за проследяване динамиката на популацията при корояда, който унищожава иглолистните насаждения от бял и черен бор. В районите на „ДГС Гърмен” и „ДГС Места” вече са заложени феромонови уловки от типа процепен капан с мокър уловител.

Поставени са на недостъпни места, където възможностите за провеждане на санитарни сечи са изключително ограничени.

Основната цел е да се допълни събраната информация за видовия състав и сроковете на летеж на короядите в иглолистните насаждения в Югозападна България.

Към момента наличните данни са за районите на Брезник, Добринище, Земен, Осогово, София, Струмяни, Петрич и Якоруда. Въпреки че феромоновите уловки не се прилагат кат о средство за борба със стъблените вредители, се очаква, че залагането им ще ограничи появата на нови короядни петна.

Съхненето на изкуствено създадените преди години иглолистни култури на нетипични за тях места е сериозен проблем за цялата страна.

Към края на април т.г. на територията на са констатирани 1787 хектара съхнещи насаждения, от които 23 хектара са в недостъпни места. Процесът е необратим и сечта е единственият вариант за възобновяване на гората.

Поради това в много териториални поделения на ЮЗДП се работи приоритетно по усвояване на съхнещата дървесина, като са предприети мерки за оптимизиране на сроковете за съгласуване на документацията и провеждане на сечите в повредените насаждения.

Югозападното предприятие започва да следи пораженията от корояди
8228
 

Последни материали
Виж
1,5% ще се удържат от директните плащания
Г. Тахов: С кампания 2026 г. стартира Взаимоспомагателният фонд, с който ще оперира ДФЗ
Започна агросеминарът на НАЗ
Илия Проданов: Имаме нужда от кардинални промени в общуването с държавата
Предколедно
Акцизът на горивата ще се плати до 20 декември
Цените се стабилизират около и под 250 долара за тон с включен транспорт
Вносителите на фуражна царевица в Южна Корея пробват и частни сделки
Протест
Подкарали трактори, фермери от Полша настояват за минимални изкупни цени
Клиничните изследвания са с най-голям бюджет
С над 8 млн. лв. са увеличени средствата за профилактика и надзор на животните
Свързани материали
Виж
От ЮЗДП вече са задоволили над една трета от търсенето на дърва в региона
Добита е близо една трета от увредената дървесина в страната
Премахвайте засегнатите дръвчета
Короядите - как да се справим с бръмбарите
Полезни съвети
Борба с корояда в овощната градина
Заради нападения на корояди и гъбични вредители
И в Родопите горите съхнат
Цената на иглолистната дървесина за огрев пада от 3 на 1 лева за кубик
Предстоящо
Организира се дискусия за нападението на вредители по боровите гори
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини