Агрономът Александър Осадчий от Алтайския край на Русия проведе необичаен и почти принудителен експеримент, оставяйки реколтата от слънчоглед да презимува на полето, за да успее да доузрее през пролетта, и я събира едва сега, съобщи електронното издание SuperAgronom.
През пролетта на 2016 г. 650 хектара в региона били засети с хибрид на слънчогледа, който е изключително устойчив на суша и дава високи добиви. Той обаче трябва да зрее по-дълго, а снегът паднал още на 6 октомври. Тогава Осадчий решил да не прибира недоузрелите семена, а да ги остави да дочакат пролетта.
„Решихме да оставим прибирането на реколтата за пролетта. Вече се е случвало да бъдем принудени да прибираме слънчогледа през пролетта. А и цената му тогава е по-висока. Почти целият слънчоглед се запази, нищо не загубихме, нищо не опада, дори не беше накълван от птиците”, разказва агрономът.
Прибирането на реколтата започнало през пролетта, когато семената доузрели и били изсушени от слънцето. Себестойността на семената, на които не се наложило да бъдат доизсушавани и за които не били направени разходи за съхранение, е без всякаква конкуренция.
Сега на същото поле се планира през май да бъде засят ечемик или пшеница, а площите със слънчогледовия хибрид ще бъдат разширени до 1 000 хектара.