Четири от най-големите компании в селското стопанство отбелязват загуби през 2015 година, което е показател, че конкурентоспособността в сектора намалява, а фирмите и кооперациите стават все по-зависими от субсидиите. Това се посочва в доклад на Кофас България, агенцията, известна с анализите си за финансовата стабилност на компаниите, която изготвя и прогнози за тяхното развитие.
Преди две години от десетте най-големи компании в агросектора само „Билдком“ ЕООД и „Севан“ ООД са отчели сериозни печалби. Във финансовия отчет на първата компания годишната печалба е 20 млн. лева, а на втората – над 11 млн. лв.
Като обороти „АДМ България трейдинг“ ООД приключва годината най-добре с 519,1 млн. лева и с печалба от 2 млн. лв.
В същото време едни от най-горлемите износители на зърнто „Гленкор“ и „Каргил“ при обороти съответно от 308 млн. лв. и 332 млн. лв. са на загуба. „Гленкор“ приключва годината със загуба от 10 млн. лв., а „Каргил“ – с 2 млн. лв.
„Октопод инвест холдинг“ ЕАД и „Октопод С“ ООД също имат отрицателни показатели. Загубата на холдинга е 6 млн. лв., а на дружеството – 1,3 млн. лв.
През 2015 г. общият оборот на фирмите в земеделския сектора, където са включени производството на зърно, животинска и растителна продукция, е 19,5 млрд. лева, като ръстът е 4% на годишна база.
Десетте най-големи компании в сектора отбелязват един процент спад в оборотите, общият оборот е 2,89 млрд. лева, което е близо 15% от целия оборот в агросектора.
Според Кофас България 16,22 % от фирмите, или 2 784 компании, са в риск от фалит или в несъстоятелност. От 2013 до 2015 г. несъстоятелност са обявили 83 компании от земеделието.
Според експерти на Кофас българските земеделци постепенно трябва да променят нагласите си, че бизнесът се гради основнона субсидии. След излизането на Великобритания от ЕС размерът на подпомагането коренно ще се промени и този факт трябва да се осъзнае от бранша.