Властта трябва силно да се е стреснала от първия протест на земеделските производители, проведен на 22 март пред министерството на земеделието, след като днес при повторното му издание тротоарите бяха пълни с полиция. Ако седнеш да броиш, полицаите май бяха колкото протестиращите, видимо, за да пазят кожата на така наречения служебен министър и подчинените му чиновници.
Или казано метафорично, властта чак си глътна думата от страх, въпреки че протестът за пореден път беше мирен и никой не възнамеряваше да търси насила среща с чиновниците.
Защо животновъдите бяха една шепа? Причините са обясними – при първия протест те бяха погнусени от липсата на диалог и от унизителното отношение на властта и понеже не очакват да постигнат нещо с нови бунтуве, затова на 31 март дойдоха може би само най-непримиримите. Освен обединените животновъди тук бяха още тютюнопроизводители, пчелари и животновъди от Кюстендилско.
За пореден път хората настояха да се отмени заповедта на земеделския министър от 28 февруари, с която се блокира приемът на нови заявления по мерките 10 и 11 от новата ПРСР за агроекология и биоземеделие. Протестиращите настояват и да получат директните плащания по всички схеми до края на март, така както това се извършва в останалите европейски държави.
„Ако не знаете защо гръцките фермери престанаха да протестират и да блокират границите през февруари, то е защото гръцкото правителство им изплати накуп всичките субсидии за 2016 г.”, коментира за Синор.БГ Иван Сабахлъков от сдружението на тютюнопроизводителите „Басма”. В същото време българският служебен агроминистър, още щом дойде на власт, отсрочи с един месец плащанията, заложени от предишната власт за февруари и март, с което маса народ по селата останаха без средства, припомни и Бойко Синапов.
Именно заради това ръководството на Български обединени животновъди е решено да сезира прокуратурата за забавените плащания, защото „ако не търсим правата си, ще продължат да ни мачкат”, посочи още Синапов
Колегата му Сабахлъков беше още по-краен в оценката си за сегашната ситуация и настоя фермерите да учредят Селска партия, защото в нито една предизборна кампания той не е видял и дума за политики в земеделието.
„Ние не сме дори на втора скорост, както някои смятат, нас, фермерите изобщо ни няма на скоростния лост. Затова ще ни мачкат и ще се гаврят с нас, както си искат”, коментира тютюнопроизводителят.
Според него „българското село е за саниране, не блоковете в София и е странно, че не се осъзнава на високо ниво. Защото много скоро българската храна ще изчезне от трапезата ни, както изчезнаха и нашите съселяни на гурбет по Англия и Испания”, гневно заключи Иван Сабахлъков.
Заместник-председателят на Конфедерацията на тютюнопроизводителите Живко Желев за пореден път посочи, че във фермерските протести няма и грам политическа намеса, защото хората в редица региони още чакат парите си за предадения тютюн, а семействата им живеят на вересия, за да оцелеят.
„От Свиленград съм дошъл тази сутрин, за да изразя недоволството си от отношението на администрацията към нас, зарязъл съм работата си, а знаете, че сега е усилния сезон на пролетната сеитба”, посочи Желев. Той припомни, че браншът е против дискриминационното разпределение на субсидиите за тютюна, което обаче не беше отменено дори от служебния министър Христо Бозуков. Самият министър отново отказа среща с хората. Тютюнопроизводителите обаче са решени да сезират прокуратурата за начина, по който се субсидира браншът.
Протестиращите остро разкритикуваха и безумията около блокираната кампания за директни плащания 2017-а. „До края на кампанията остава месец и половина, а ние още не можем да чертаем, защото го няма софтуерът”, обясни и Юлия Куюнджийска. Ръководство на обединени животновъди ще обмислят бъдещите си действия по повод бездействието на администрацията.