Голямата опасност при разсаждането на пипера напролет е неговата зараза от листни въшки, които лесно може да се пренесат от засадените наблизо дървета. Тези насекоми се размножават много бързо, защото раждат, без да се оплождат и плътността на популацията бързо нараства. Проблемът е, че попадайки върху младия пипер, те смучат сок от растенията и това пречи за пълноценното преработване на захарите. Изпражненията на листните въшки са богати на захари, в резултат на което върху листата се получава така наречената медена роса, от която пчелите добиват манов мед.
Там, където има много листни въшки, се роят и много мравки, типично за така нареченото съжителство за изхранване. В началото на заселването на колониите на листните въшки по пипера трябва веднага да започнете пръскането с т.нар. афициди, обясняват експерти от „Геосем селект”.
Трябва да знаете, че листните въшки са много пластични насекоми и бързо се приспособяват към всеки инсектицид, затова се налага често да сменяте формите на борба.
Важното при листните въшки е да редувате поне 3 вида препарати от различни групи. Ефективни през последната година се оказаха хостаквик 50 ЕК – 0,05%, кронетон 50 ЕК – 0,1% и пиримор 25 ВП – 0,1%. Предлагат се и други нови препарати с афицидно действие.
Фитоплазмената болест столбур по пипера пък се предава чрез мушиците цикадки Хиалестес. За друга болест псевдостолбур все още не е известнет източникът, защото тази болест се появява по-рано и вероятно се пренася от друг вид цикадки.
За да опазите младия пипер, трябва да следите информацията за движението на това насекомо, която се подава редовно от районните служби по растителна защита. Трябва да се знае, че ако се пръска само посевът, то трудно ще ограничите болестта, защото цикадките излизат от своите зимни скривалища и навлизат в целините край нивите. Затова когато пръскате, трябва да разширите площта и освен върху посевите да пръскате и граничните синори и целини. Разстоянието може да достигне 80 метра от самата градина с пипер.
Високо ефективен срещу цикадката е препаратът антио 33 ЕК в норма от 150 милилитра на декар.
Борбата срещу столбура е по-ефикасна, когато чувствителна към тази болест култура се отглежда на по-големи площи, за да се използва летателна техника за пръскане.
При по-малките градини може да се опазите от това насекомо, ако засадите царевица на ивица от 2-2,5- метра около пипера.
Пръскането с инсектициди при поява на псевдосталбурата трябва да започне още през май месец, веднага след прихващане на растенията.
Освен антио 33 ЕК и пиретроидните препарати за тази цел може да се използва и Би-58 (перфектион) в концентрация 0,1%.
Срещу трипси пък се пръска с децис 2,5 ЕК –по 70-80 мл на дка, карате К – 200 мл на дка, ланат 20 Л – 0,1%, моспилан 20 СП – 15 г на дка и др.
Срещу оранжерийната белокрилка в оранжериите трябва отново да работите най-малко с 3 различни инсектицида. Може да редувате тиодан 35 ЕК – 0,2%, актелик 50 ЕК – 0,15%, моспилан 20 СП- 0,02% и др.
При миниращи мухи пък най-ефикасно е пръскането още при първите повреди на листата с Алсистан 25 ВП – 0,1%, падан 95 СП – 0,1% или тригард 75 ВП – 0,6 г на кв. метър.
(Задължително правете справка със справочника за разрешените препарати в годината)