Първата събота от Великия пост християнската църква възпоменава паметта на свети Теодор Тирон, която е засвидетелствана още в ранните векове. В народната традиция на Тодоровден българинът отбелязва своята почит към конете. Неслучайно този ден се нарича още Тудорица или Конски Великден. На Тодоровден празнуват всички с имената Тодор, Тодорка, Теодор, Теодора, Божидар, Юлиян, Юлияна.
На този ден в редица региони от страната се организират бурни български кушии (надбягване с коне).
При изгрев слънце мъжете сплитат опашките и гривите на конете, украсяват ги с мъниста, с пискюли и цветя и ги отвеждат на водопой.
Жените размесват и раздават помежду си обредни хлябове като дават от тях и на конете. Варят и жито, което се благославя в църковния храм.
После идва ред на атрактивното конно състезание – кушията. Победителят в нея се награждава – конят получава обикновено юзда, а неговият стопанин – риза или кърпа.
Спечелилият надбягването обикаля с коня си всички домове, за да честити празника. Навсякъде го посрещат радушно и поят коня му с вода. Обредната трапеза за празника включва пита с мая, супа от гъби и „тудоровска леща“.