Начало » Новини » Страната

Измамите с храни под прицела на 8 организации по време на изложението „Фудтех“

Синор.БГ / 08.02.2017 г.

Качествени и здравословни продукти, запазили чара на своя регион, ще бъдат показани в Града на виното

Измамите с храни и тяхното влияние върху здравето на потребителите са във фокуса на дискусионен клуб, който ще се проведе в рамките на изложението „Фудтех 2017“ в Пловдив. В присъствието на националния омбудсман Мая Манолова представители на 8 организации ще обсъждат как да се противопоставят на имитиращите продукти и заблуждаващите етикети.

Дебатите ще се съсредоточат върху начините за производство на опасни храни, злоупотребата с информация и последствията от нея, защитата на потребителите, ограничаването на сивия сектор.  Организатори на проявата са Националният браншови съюз на хлебарите и сладкарите, Съюзът по хранителна промишленост, Асоциацията на млекопреработвателите, Асоциацията на месопреработвателите съвместно с Българската агенция по безопасност на храните, Федерацията на потребителите, Националния център по опазване на общественото здраве, Българското дружество по хранене и диететика. Те ще обединят сили, за да дадат отпор на престъпната дейност, застрашаваща здравето на стотици хиляди хора. Събитието ще се проведе на 22 февруари в Международен панаир Пловдив. 

Същия ден там започва единственият на Балканите мегафорум за агробизнес, вино, храни и туризъм. Той включва шест изложения, обхващащи цялата верига от нивата до трапезата, а най-големите сред тях са Международната селскостопанска изложба „Агра“, Международната изложба за лозарство и винарство „Винария“ и Международната изложба за храни и напитки, опаковки, машини и технологии „Фудтех“. Производството и предлагането на местни продукти са основен акцент в третото издание на мегафорума, което продължава до 26 февруари.

В деня на откриването ще се състои и конференцията „Бъдеще за местните храни“, придружена от изложение на занаятчийски изделия със специално географско означение, по инициатива на  фондация „LocalFood.bg“ и „Slow Food България“.  Европейският депутат Момчил Неков ще представи географските означения като възможност за развитие на бизнес, а техният принос за защита на българския вкус е сред основните теми. Ще бъдат обсъдени европейските механизми за подкрепа на микрокомпании,  инструменти за финансиране, успешни практики.

Международна конференция „Храните, природните ресурси и териториалните предизвикателства на бъдещето“ ще събере изследователски и неправителствени организации, представители на държавни институции, фирми и университети на 24 февруари. Тя е част от Деня на биоземеделието, организиран от  Висше училище по агробизнес и развитие на регионите в рамките на „Агра 2017“.

Местни продукти, направени по традиционни рецепти с качествени суровини, ще изкушават посетителите в Града на виното и деликатесите. Участници в изложбите „Фудтех“ и „Вкусове от Италия“ ще демонстрират голямо разнообразие на специалитети от различни региони. За първи път ще бъдат дадени отличия за вино от местен сорт в международния конкурс за наградите на „Винария“.

Измамите с храни под прицела на 8 организации по време на изложението „Фудтех“
6421
 

Последни материали
Виж
Насоки - втора част
Инвестиционните проекти ще са печеливши при резултат между 65 и 87 точки
Световният пазар на пшеница остава потиснат
До края на 2025 г. ще се платят 100 на сто
Френските фермери получават рекордни аванси по ОСП за 2025 година
Със 150 нови работни места
ЕК одобри гръцка помощ за над 63 млн. евро за хидропонен завод за домати без почва
Русия удължи споразуменията за стабилизиране на цените на основни стоки до края на 2029 година
Насоки за кандидатстване
Фермерите и сдруженията им ще получават максимум 65% субсидия за инвестиции в стопанствата
Свързани материали
Виж
Русия удължи споразуменията за стабилизиране на цените на основни стоки до края на 2029 година
Кампания
От WWF ще инструктират хората как да се държат, ако видят мечки в гората
Италия и eBay подновиха съюза за защита на автентичните агрохранителни продукти
Италия остава единствената страна в света, която активно защитава ствоите хранителни продукти онлайн
Тази вечер ще бъде представена в БАН
Акад. Атанас Атанасов с нова книга „Магия ли е българската храна“
„Купувайте европейски храни“
Организациите на европейските фермери искат ясни етикети за произхода на храната
Подготовка за еврото
Оборудват пощите по селата с апаратура за проверка на еврото
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини