Броят н пчелните кошери в държавите-членки на Европейския съюз е продължил да нараства и през 2014-2016 г., като те са с 12% повече от предходния 3-годишен период, достигайки 15,7 млн., сочи доклад на Европейската комисия за осъществяването на националните пчеларски програми, за които се отделят 33,1 млн. евро годишно от бюджета на общността, публикуван на официалния й уебсайт. Данните за 2016 г. не са окончателни и се базират на подадената информация от държавите-членки.
Докладът анализира различните мерки, с които отделните държави подкрепят своите пчелари в рамките на Общата селскостопанска политика, за да постигнат подобряване на условията за производството на мед и пчелни продукти, както и улесняването на достъпа им до пазара. Сред тях например са увеличаване на грижите за здравословното състояние на пчелите, техническо подпомагане за пчеларите и повишаване на качествата на произвеждания мед.
Документът дава представа и за структурата на пчеларския сектор в ЕС. Оказва се, че през последните 3 години броят на пчеларите в общността е намалял с 4%. Германия е сред малкото държави членки, които са успели да спрат намаляването на броя на пчеларите. Германското сдружение на пчеларите е определило като приоритет изпълнението на стратегия за набиране на пчелари и е предложило курсове за начинаещи, което е довело до увеличаване на броя на активните пчелари. Част от тези действия са финансирани по мярката „техническа помощ“ в рамките на програмите.
Намаляването на пчеларите и увеличаването на броя на кошерите е довело до повишаване на броя на кошерите на един пчелар, макар 96% от практикуващите дейността да разполагат с под 150 кошера - прагът, под който пчелинът се счита за „непрофесионален“. Някои сдружения на пчеларите обаче оспорват този праг, тъй като считат 40 кошера за по-целесъобразен брой.
В доклада е представено и разпределянето на средствата от общия годишен бюджет между държавите-членки, като най-много са били заделени за Испания (16% от общата сума), Франция (11%) и Румъния (10%).
С 250 хил.тона годишно ЕС е на второ място по производство на пчелен мед в света след Китай. През 2015 г. обаче те са задоволили едва 60% от потреблението в съюза. Цените пък се колебаят в широки граници в зависимост от качеството и мястото на продажба – от 2,54 евро за килограм за многоцветен пчелен мед, продаван наливно от търговци на едро в Полша, до 15,18 евро за килограм за мед, продаван на мястото на производство в Обединеното кралство.