Забраната за използване на 3 пестицида от групата на неоникотиноидите, въведена в Европейския съюз от 1 декември 2013 г., вече е струвала на фермерите в общността близо 500 млн. евро, се посочва в доклад на международната организация с нестопанска цел Хумболтовски форум за прехрана и селско стопанство, цитиран от електронното издание FG insight.
Употребата на неоникотиноидите тиаметоксам, имидаклоприд и клотианидин трябваше да бъде спряна първоначално за 2 години заради обявеното тогава вредно въздействие върху пчелите, пеперудите и птиците. Впоследствие обаче от Европейската агенция за безопасност на храните неколкократно удължаваха срока за вземане на окончателно решение по въпроса, като последното отлагане е за лятото на тази година.
Останалите пестициди обаче не са толкова ефективни срещу вредителите по селскостопанските култури, което е довело до спад на добивите средно с 5%, а на места – и с до 22%, става ясно от данните в доклада. „Освен това пострада качеството”, заяви Гай Смит, вицепрезидент на британския Национален фермерски съюз.
„Появата на доклада е навременно напомняне, че забраната се отразява върху конкурентната позиция на европейските фермери в момент, щогато в ЕС се внасят огромни количества зърнени, бобови и маслодайни култури от държави, където тези средства за растителна защита продължават да се използват масово”, изтъкна Смит.