При високия бюджетен излишък от 4,4 млрд. лева, който е натрупан през 2016 г., правителството може още до края на годината да преведе директните плащания за земеделските производители, независимо че не са заложени в бюджетната рамка. Това съобщиха икономисти от Института за пазарна икономика, представяйки становището си по бюджет 2017 г., който предстои да се управлява в условията на нестабилна политическа среда.
Още преди месец министърът на земеделието Десислава Танева обяви за намеренията на кабинета да изплатят още през декември 600-те милиона лева по схемата за единно плащане на площ СЕПП. След президентските избори обаче тази възможност беше подложена на съмнение.
Икономистите от ИПИ припомниха, че в две поредни години, когато не е имало политическа криза, бюджетът се е подготвял при подценени приходи, което е довело и до високия илзишък от 4%, формиран до октомври 2016 г.
Големият въпрос е как ще се разходват средствата от този излишък, след като предстоят плащания по АЕЦ „Белене” и по програмата за саниране.
Тази сутрин министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова обяви, че програмата за саниране временно се спира поради изчерпване на заложения ресурс по нея за 2016 г.
Според старшия икономист Петър Ганев самата идея държавни средства да се разходват за частни проекти, които по-скоро имат социален ефект, е доста спорна. Защото основният въпрос е дали бюджетният излишък не трябва да се разходва за икономически ефективни проекти. Директните плащания за 2016 г. е добър вариант в година като тази, когато цените на повечето земеделски култури бележат ниски нива.