Начало » Новини » Страната

България започва да изгражда оранжерии в Монголия по споразумение, подписано от Станишев

Отговор на министерството на земеделието
Синор.БГ / 16.11.2016 г.

sinor.bg

Само ден след като кабинетът подаде оставка, структурите на червената опозиция започнаха с поръчковите „разследвания“, публикувани в някои медии, които целят уж да докажат колко недържавнически се прахосват парите на данъкоплатеца. В една от електронните медии излезе съобщение за откриване на обществена поръчка за инженерен проект на оранжерия, която ще се изгради в Монголия, но според авторите без да има икономически ефект от това.

В тази връзка от министерството на земеделието официално отговориха, че  тази обществена поръчка се изпълнява по сключено през 2008 г. споразумение между България и Монголия, което е  подписано при кабинета Станишев. Този договор задължава България да проектира и изгражди оранжерии в Монголия, като финансирането се поеме от правителството на азиатската държава.

Всички процедури и законоустановени срокове по обявяването на документация за възлагане на обществена поръчка с предмет: „Проектиране и изграждане на оранжерия за отглеждане на зеленчуци в Улан Батор“ са спазени, съобщиха от агроведомството.

Процедурата е стартирана на 10 октомври и изпратена към Агенцията за обществени поръчки за контрол съгласно Закона за обществените поръчки на 8 ноември 2016 г.

Независимо от оставката на правителството министерство на земеделието спазва стриктно сроковете и дейностите по поетите по международна линия договори и споразумения.

Подписаното Споразумение урежда задълженията между правителствата на двете страни, като определя сумата от 1 046 864,18 щ.д, която да бъде разходвана за тази цел по „Програмата за техническа помощ в сектор земеделие”.

Средствата са част от изплатения дълг на Монголия към България, който възлиза на общо  2 046 864,18 щ.д. и са преведени по бюджет на Министерство на външните работи.

На 22 февруари 2013 г. двете страни препотвърждават желанието да се развива и задълбочава икономическото сътрудничество, като актуализират договореностите с допълнение към Споразумение между правителството на Република България и правителството на Монголия”, подписано през 2008 г.

В рамките на шестата сесия на Междуправителствената българо-монголска смесена комисия за икономическо, търговско и научно-техническо сътрудничество, която се проведе в периода 4-5 април 2016 г. в София, министърът на промишлеността и земеделието на Монголия Раднаа Бурмаа се срещна със заместник-министъра на земеделието и храните Васил Грудев. По време на срещата бяха обсъдени „Технически параметри и изисквания за изграждането на оранжерия/и”, които залегнаха като текст в Протокола от шестото заседание на Междуправителствената българо-монголска комисия в частта „Сътрудничество в областта на селското стопанство”.

На тази основа бе изготвено техническо задание за инженеринг (проектиране и изграждане) на оранжерия в Монголия и осигуряване на техническа помощ след изграждането и влизането й в експлоатация, както и подготвена обществената поръчка.

България започва да изгражда оранжерии в Монголия по споразумение, подписано от Станишев
12346
 

Последни материали
Виж
Още от 2026 г.
Европарламентът предлага 5000 евро за дребните фермери и еко облекчения
Добри цени и стабилно търсене на черен пипер и канела
Вижте конкретните предложения!
ЕП прие позиция за опростяване на Общата селскостопанска политика
Съвети
Пукнатини по кората на овощните дървета – причини и лечение
Решения на МС
Увеличават такси, свързани с пожарната безопасност
Важно!
Земеделците искат обявяването на сондажите да се удължи до 2033 г.
Свързани материали
Виж
Прием от 20 октомври до 10 ноември
Ще има де минимис за оранжерийна продукция, тютюн, картофи, рози и гъби
Българските домати блестят на FRUIT ATTRACTION 2025 в Мадрид
Магазин за хората все още не търси доставчици
Законът за агрохранителната верига се бави, оранжерийните производители чакат справедливи цени
Втора част...
Растения без почва - що е хидропоника?
Ще строи голяма база за търговия с храни
Най-голямата борса за плодове и зеленчуци у нас събори 30 дка стъклени оранжерии, за да се разшири
Той всеки ден празнува 1 май
Иван Кабуров: Не ме съжалявайте, че работя много! Съжалявайте ме, ако съм в кръчмата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини