Базираната в САЩ компания за производство на яйца Vital Farms заедно с израелската Novatrans е разработила неинвазивен метод за установяване на пола на пиленцата, докато те са още в ембрионалния стадий на развитието си, съобщи електронното издание BusinessWire. Разработчиците са използвали за целта терахерцова спектроскопия. Технологията, наречена TeraEgg, ще определя пола на ембрионите в яйцата чрез състава на газовете, които се отделят от порите.
Тя трябва да предотврати ликвидирането на пиленцата от мъжки пол след излюпването им, достигащо по изчисления на изданието 7 млрд. броя годишно, тъй като отглеждането им се смята за икономически нецелесъобразно, и ще даде възможност неподходящите за инкубация яйца да бъдат насочени за продажба
Според основателя на Vital Farms Мат О`Хайър прилагането на TeraEgg е отговор и на критиката на защитниците на животните, които многократно са се обявявали против избиването на петлетата в птицефермите. Освен това новата технология ще даде възможност за повишаване на икономическата ефективност при отглеждането на кокошките. „По наши изчисления общите разходи за унищожаването на мъжките индивиди и запъртъците достигат най-малко 440 млн. годишно плюс още 70 млн. долара за труда и енергията по отглеждането им, преди този момент да настъпи”, заяви Пол Непър, президент на Ovabrite – подразделение на Vital Farms.
Досега TeraEgg е преминала първия етап на тестовете, а от компанията-разработчик се надяват продажбите да започнат преди края на 2017 г.
Терахерцовите спектрометри отразяват честотите между 30 и 100 терахерца и покриват спектъра между инфрачервения и свръхчестотния диапазон.