На 11 октомври семейната ферма на Таня и Никола Кулови „Под Балкана", която се намира в карловското село Васил Левски, за пореден път ще отвори врати за гости. От 10 до 14 часа потребители от цялата страна ще могат на място да видят работните помещения и фермата, където от юни 2015 работи и Демонстрационен център за редки породи, открит с финансовата подкрепа на българо-швейцарския проект „За Балкана и хората", съобщиха от Фондация „Биоселена“.
Ферма „Под Балкана“ произвежда кисело мляко и сирене от редки български породи биволи и овце, отглеждани свободно по пасищата на централна Стара планина.
Потомственият каракачанин Никола Кулов и съпругата му Таня имат 500 каракачански овце и 150 биволи Българска Мурра.
През късна есен и през цялата зима до ранна пролет каракачанските овце на Кулови пасат в Подбалкана и полите на Средна гора, а през лятото и ранната топла есен те са в пасищния район Равнец на Национален парк Централен Балкан.
През целия пасищен сезон биволите на фермата намират храна и прохлада около реките Бяла река и Неволя. Семейството гледа и кози, като произвежда млечни продукти от тях.
Фермата продава на изложения и фестивали, на фермерски пазари в София и страната, както и в собствен магазин в Пловдив. Много клиенти познават продукцията на „Под Балкана" и я търсят. Центърът е отворен седем ни в седмицата от 9 до 17 часа за всички, които искат да си купят сирене и кисело мляко от редки породи, както и да видят намясто как се правят тези продукти по традиционна българска рецепта.
Повече от година след откриването на Демонстрационния център семейство Кулови иска да покажат как се справят, какви са успехите им и предизвикателствата, пред които са изправени. Опитът им е интересен и за други фермери, решили да тръгнат по пътя на преките продажби след регистрация по Наредба 26 на Министерството на земеделието и храните.
Проектът “За Балкана и хората” е съфинансиран от Българо-швейцарската програма за сътрудничество по Фонда за реформи, свързани с участието на гражданското общество.
Проектът обединява усилията на десет партньори от България и Швейцария: пет български неправителствени организации (Фондация БИОСЕЛЕНА, Асоциация на парковете в България, БДЗП, Българска фондация Биоразнообразие, WWF) и четири швейцарски (Pro Натура / Приятели на Земята, REDD, BirdLife Швейцария и Фондация SAVE), както и Министерството на земеделието и храните, представено от Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството.