Учени от университета „Пардю” в САЩ са установили, че срокът на годност на млякото може да бъде удължен и без използването на ултрапастьоризация, става ясно от тяхна публикация в научното списание SpringerPlus. Пастьоризираното мляко е с относително кратък срок на годност – от 2 до 5 седмици.
Ултрапастьоризацията, която представлява кратко нагряване на млякото до много висока температура, увеличава срока за съхраняването му, но води до разпадане на част от веществата, които му придават специфичния вкус и поради тази причина част от потребителите го избягват.
Учените предприели нов подход, при който млякото било рязко нагрявано до 50-60 градуса по Целзий и след това също толкова рязко охлаждано. Процедурата се извършвала в последователно разположени камери, а за увеличаване на ефекта млякото било пропускано на капки, за да се увеличи контактната му повърхност.
Оказало се, че концентрацията на микроорганизмите в млякото пада под нивото, на което могат да бъдат регистрирани, а срокът на годност се увеличава до 63 дни при стандартна температура за хладилниците в магазините, докато съдържанието на полезни вещества не намалява и млякото не губи вкусовите си качества.
Новият метод на обработка не изисква и голям разход на енергия както при ултрапастьоризацията. Учените смятат, че простата процедура, приложена от тях, може значително да намали загубите при съхраняване на млякото.