През миналия седемгодишен период 2007-2013 г. България е допуснала нарушения за 446 млн. лева по оперативните програми с европейско финансиране. Тези средства са приспаднати от проектите и са пренасочени към други мерки за подкрепа, сочи анализ на дирекция „Централно координационно звено“ за управление на средствата от ЕС къв Министерския съвет, съобщи „24 часа“. Очаква се общият размер на наложените финансови корекции по оперативните програми да не надхвърли 4% от общия бюджет за периода или около 620 млн. лева.
Досега по програмата за развитие на селските райони Европейската комисия не е превела на страната 26 милиона евро (52 млн. лева) по вече одобрени проекти, което означава, че те остават за сметка на бюджета или се приспадат от бъдещи плащания.
По двете общински мерки евроодиторите искаха да наложат на страната санкции за 235 милиона евро, но след съответните доказателства, представени от българската страна, тази санкция е намалена до 28,4 млн. евро, припомниха от агроведомството. Еврокомисията обаче все още не е съобщила окончателното си решение за точната сума, която ще се приспадне.
Брюксел още не се е произнесъл по други два одиторски доклада, свързани с плащания по мерките 311 "Разнообразяване към неземеделски дейности", 312 "Подкрепа за създаване и развитие на микропредприятия" и 141 за подкрепа на полупазарни стопанства.
По първите две мерки исканата санкция надхвърля 28,2 млн. евро, но след преговорите с ЕК тя е намалена до 4,7 млн. евро. България все още очаква окончателното решение на ЕК.
При полупазарните стопанства са забелязани нарушения за 1,3 млн. евро, но до този момент също няма решение за окончателната санкция.
Висящи остават и други 12,4 млн. евро, които са плащани през 2014 г. по мерките за модернизация 121, за 123 за преработка на земеделска продукция, а също по 311, 312 мерки. Там също предстоят преговори.