Начало » Важно за фермера » Гори и екология
20.06.2016 г.

Наказателна процедура срещу Полша заради сеч в една от най-древните гори в Европа

Мерки

sinor.bg

Европейската комисия обяви, че започва наказателна процедура срещу Полша, тъй като страната предвижда все по-мащабни сечи в Беловежката гора, съобщиха от фонда за дивата природа WWF. Освен че е една от най-големите запазени вековни гори в Европа, „Беловежката пуща“, както още е известен лесът, е част от световното природно наследство на ЮНЕСКО и европейската мрежа Натура 2000. Действията на Комисията са в отговор на сигнал, изпратен от седем природозащитни организации, сред които WWF, Грийнпийс и Birdlife.

Еколозите оспорват решението на полското правителство да извърши сечи в големи райони от гората и заедно с общността на полските експерти по горска биология и екология заявяват, че сеч в планираните мащаби ще окаже голямо влияние върху цялата гора и ще нанесе особено значими щети на видовете, които зависят от мъртвата дървесина.

Такива видове са белогърбият и трипръстият кълвач, врабчовата и пернатоногата кукумявка, различни видове бръмбари, растения и гъби. Смята се, че около 50% от биологичното разнообразие в Беловежката гора е зависимо от мъртва дървесина и по тази причина не е добра идея тя да се отстранява .

Природозащитните организации, автори на сигнала, коментират:  "Радваме се, че Комисията реши да предприеме сериозни мерки, за да се гарантира защитата на Беловежката гора. Решението на полското правителство е сериозна заплаха за едно от последните места, които съхраняват дивата природа в Европа и е нарушение на правото на ЕС. Полското правителство има отговорността да защитава тази древна гора, която е дом на хиляди растителни и животински видове - сечта няма как да го запази за бъдещите поколения".

Групата от природозащитни организации призовава Варшава да се придържа към компромиса, постигнат през 2012 г. след намеса на Европейската комисия. Той ограничи сечта в гората, за да бъдат спасени най-ценните видове и местообитания, като същевременно се даде възможност за ограничено изсичане, за да се осигури дървесина за местните хора.

Със съжаление констатираме поредния случай на унищожаване на природа, породено от икономически интереси, коментира Нели Дончева, ръководител на програма „Гори“ във WWF България. По думите ѝ, още по-страшно е , че това се случва в Европа, където вековните гори са почти унищожени.

Едни от малкото запазени вековни гори на Стария континент се намират и в нашата страна. България може да гарантира съхраняването им като ги включи в планираните зони за опазване на стари гори върху 10% от площта на горските местообитания в Натура 2000, допълни Дончева.

Полското правителство има срок от един месец, за да отговори на Комисията. Това е първият етап от процедурата, която би могла да прерасне в дело срещу Полша за нарушаване на Директивата за местообитанията.

Наказателна процедура срещу Полша заради сеч в една от най-древните гори в Европа
7812
 

Последни материали
Виж
Стопанството е под протекция вече 10 г.
Пореден опит да се затвори единствената ферма за норки чрез промени в закона
Кандидатстването е до 19 юни
Еврокомисията търси партньори за 12 информационни центрове в България
Промените влизат в сила 3 месеца след обнародване на закона в „Държавен вестник“
Гражданите и бизнеса вече няма да са "куриери" на кадастрални документи между държавните институции и съдилищата
Преведоха 31,7 млн. лв. за протеиновите култури
Решения на Министерския съвет
Прехвърлят щатни бройки от промишления център в Москва към комисията за стоковите борси и тържищата
Решения на Министерския съвет
Държавата рестартира инвестиционната програма за общински проекти
Свързани материали
Виж
Форум
Международна конференция за бъдещето на горите се провежда в София
Становища срещу промени в две наредби
От WWF алармират за опасност от застрояване на една пета от горите
Нормативни промени
Удължават срока за намалените вноски във Фонд „Инвестиции в горите“
Сключени са 15 сделки
Горски предприятия продават имоти - от комплекс Жребчево до терен във „Велики Преслав“
Почти 15 000 дка гори са опожарени върхово
Горските пожари през 2024 г. са засегнали площ от 170 000 дка в страната
Работна група обсъди насоките за предстоящия прием за консултантски услуги по Стратегическия план
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини