Двугодишният спад в международните цени на зърното и кризата в млечния сектор неизбежно доведоха до срив в доходите на фермерите, което автоматично рефлектира върху важни сектори от индустрията, пряко свързани с агросектора. Още от миналата година се пропука пазарът на селскостопанска техника, където дори лидерите в производството на комбайни и трактори отбелязаха срив в продажбите.
За българския пазар спасителен пояс се оказа европейското финансиране, но това беше факт до края на миналата година. Старата програма за селските райони спаси фермерите, които се надяваха да модернизират стопанствата си.
Още от 2016 г. обаче се видя, че инвестициите в техника трудно ще вървят със същите темпове и причината е в новите приоритети за подпомагане, които са ориентирани в друга посока.
По новата програма за селските райони с предимство ще са инвестициите в животновъдство, напояване и зеленчукопроизводство, където се ползва и по-специализирана техника.
Затова и покупката на машини за зърнопроизводство едва ли ще повтори пикът от 2012 и 2013 г., когато отрасълът имаше свободни средства за инвестиции и търсенето растеше. Без еврофинансиране и без добри печалби от земеделска продукция обаче родните стопани трудно ще сменят старите трактори с нови.
Данните за регистрацията на земеделска техника през първите четири месеца на 2016 година показват доста тягостно развитие в търсенето на нова техника.
Само да припомним, че началото на миналата година също не започна добре - със слаби продажби, особено при комбайните.
За първите три месеца на 2015 година бяха регистрирани само 13 комбайна. Тази година обаче ситуацията е по-зле – за първите четири месеца на 2016 г. са регистрирани едва 14 комбайна. Обикновено търсенето на комбайни се засилва преди жътвата, но явно от януари до края на април тази година регистрациите са минимални.
При тракторите също има спад спрямо 2015 година, въпреки че там като брой са реалазирани повече продажби. За трите месеца на 2015 година са били регистрирани 359 нови трактори, докато за 4-е месеца на 2016 г. – само 317.
Най-много продажби на комбайни са отчетени в Стара Загора и София.
При тракторите картината е по-шарена. Търсенето е най-голямо в София, следват Стара Загора, Добрич, Плевен и др.
Търсенето на товарачи обаче се увеличава. Към първи май 2016 година са регистрирани 50 телескопични и 33 челни товарача. За сравнение, от януари до края на март 2015 г. покупките са били съответно 42 и 22.
При сегашната икономическа ситуация е ясно, че пазарът няма как да дръпне напред. Дребните земеделски производители разчитаха на европодпомагането, но в приоритетните сектори като животновъдство и зеленчукопроизводство малцина малки фермери биха успели да се справят.
Големите животновъдни ферми се нуждаят не само от трактори и товарачи, но и от друга специализирана техника. Всичко това навежда на мисълта, че модернизацията на родните стопанства ще забуксува.
Остава да се действа чрез местните инициативни групи и чрез организациите на производителите, където обновяването с техника би било по-икономично и по ефективно. Въпрос на мениджърски усет и размах.