Начало » Новини » Страната
27.05.2016 г.

Селекционерите от Садово осигуряват нови семена, устойчиви при суша

Ден на отворените врати

Sinor.bg

Климатичните промени и ориентирането на фермерите към новите нискостъблени сортове пшеница и ечемик насочват учените към адаптивни селекции, които да издържат на изменчивите условия и да са борбени срещу болестите. Това се видя по полета в Садово, където учени от Института по растителни генетични ресурси „К. Малков” представиха пред фермери от региона посеви от 15 сорта пшеница, ечемик, овес и фуражен грах, чието търсене през годините рязко расте.

Освен традиционните стари сортове учените за първа година отглеждат семена и от новия си сорт пшеница „Гинра“, признат от Изпълнителната агенция за селекция, апробация и семеконтрол през 2016 г. Особеностите на сортовете бяха представени от селекционерите Иван Алексиев, Златина Ур, проф. Дора Бояджиева и др.

Високите температури през април и валежите през май дадоха своето отражение върху зърнените култури. През последните 2 години нападението от жълта и кафява ръжда е катастрофално, затова и учените селектират сортове, устойчиви на тези нападения от гъбични болести.

В това отношение експертите препоръчват пшеницата от сорта „Момчил“, който се отличава и с висока добивност.

Гордостта на експертите си остава сорта „Садово 1“, който е признат еталон и близо 40 години се ползва масово от стопаните, доказвайки високите си качества. Според проф. Дора Бояджиева всеки български стопанин трябва да отглежда на полето и от този сорт, за да сравнява как се справя при различните условия.

През последните години фермерите предпочитат и сорта „Боряна“, който е нискостеблен и изключително устойчив. Той притежава хромозома от ръжта, което благоприятства за развитието на богата коренова система. Изключително устойчив е срещу ръжда, вирее върху киселинни почви и е студоустойчив. Затова се предпочита в Северна България.

„Диамант“ е от Б група, но въпреки това не отстъпва по добиви и качество на сортовете от А група.

Учените от Садово са разработили и сорт, получен по пътя на биотехнологиите – това е КМ 135, който е нискостъблен, с висока маса и осигурява добри добиви.

Като изключително сухоустойчив сорт се определя „Юнак“, който е ранозрял сорт.

Класика за продуктивност пък е сортът „Садово 772“, който въпреки нападението от жълта ръжда тази година ще даде изключително високи добиви, предвиждат експертите.

„Мургавец“ също е устойчив на болести, затова експертите го препоръчват особено за Южна България. В Югозападна България пък се търси най-много „Садово 1“.

Сред новите сортове е и „Гизда“, от който през 2016 година учените за втора година произвеждат семена за продажба. Този сорт също е устойчив на болести, зърната му са с висока хетроликтова маса и с него се гарантират високи добиви.

Сред новите селекции е и сортът „Николай”, изключително устойчив на брашнеста мана, септориоза и др. болести. Притежава восъчно покритие, което го предпазва от вредители.

За първа година се продава и от сорта „Никибо”, първият сорт, признат за иновация. Изключително добивен и считан за гвоздей в селекцията. Наподобява по високи добиви сорта „Прелом”, но за разлика от него притежава по-ниско стебло и не поляга, което е сериозно предимство.

Експертите от Садово показаха и как се развива сортът твърда пшеница „Деница”, чието търсене от фермерите през последните три години рязко расте, съобщи Иван Алексиев.

„Деница” е студоустойчив, изключително добре се развива в Северна България и е търсен от фермерите.

Представен беше и новият сорт пивоварен ечемик „Поток”, който е търсен заради изключителната си издържливост на студ.

Сериозно място на полетата на института заемат и друг вид зърнени култури като тритикале, ръж и овес, чието търсене през последните години също расте.

Особено внимание е отредено на голозърнестия овес „Марина”, който има приложение в хранителната индустрия за производство на диетични храни.

Същото се отнася и за ръжта, която се използва освен за фураж също и за диетични храни.

Фуражният грах от миналата година се търси особено много не само заради приложението му в животновъдството, но и заради субсидиите като протеинова култура.

За 2015 година стопаните получиха по 28 лева от декар грах като протеинова култура и 28 лева – по СЕПП, което се оказа стимул за неговото отглеждане.

Селекционерите от Садово осигуряват нови семена, устойчиви при суша
15726
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
В момента тези близо 8 декара се водят общинска нива
В Садово искат възстановяване на ракетна площадка за борба с градушките
Научен обмен
Експерти от института „Константин Малков“ обменят опит с колеги от Малайзия
Институтът по растителни генетични ресурси „Константин Малков“
Новият сорт садовска пшеница „Яйлзла”, представен в Деня на фермера
Фонд „Земеделие”
Платени са всички обезщетения за пострадалите от градушката в Садово
Управителен съвет ДФЗ
Пострадалите от градушката в Садово ще получат 700 хил. лв. компенсации
И фермерите с частично пропаднали площи и без застраховки ще получат компенсации
Отпускат 700 000 лева за покриване на щетите от градушката в Садово през май
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини