След кайсиите и джанките, поразени от необичайните студове и сутрешни слани тази пролет, следващите унищожени овощни дръвчета са черешите и орехите. Почти в цяла Западна България и на север по Дунава фермерите сигнализират за срив в реколтата от череши, кайсии и праскови, съобщи за Синор. БГ Мариана Милтенова, изпълнителен директор на Съюза на градинарите в България.
Кюстендилска област е най-силно засегната, тъй като там има измръзвания освен при сливите, също и при някои сортове ябълки. В Пазарджишко има проблеми с ранните череши и сливите. Почти във всички планински райони джанките и лозята също са измръзнали.
За трета година овощарите страдат от природните аномилии, поразяващи реколтата. Тази пролет при кайсиите има почти 100-процентово засягане на градините и това е сериозен бич особено за онези фермери, които се занимават само с градинарство. Този път не говорим за Силистренско, а в Северозападна България, където по Дунава има доста нови насаждения.
Градушките от последните дни са другото природно бедствие, нанесло сериозни поражения на зеленчуковите градини в Източна България. Сигнали идват от производители в Сливенско и Хасковско.
Въпреки че има време за презасаждане на разсада, това ще увеличи разходите, смятат стопаните.
Първата година на европейско субсидиране по линия на обвързаната подкрепа даде известни надежди на стопаните, че подкрепата ще помогне да възстановят приходите си, обясни още Милтенова. Предварителните прогнози сочат за увеличаване на площите с домати, което е добра перспектива на фона на досегашния спад в това произовдство.
Според прогнози на икономистите тази година е възможен и лек спад в цените на доматите, ако наистина бъдат засадени повече площи. Тези прогнози обаче не се споделят от фермерите, които са силно притеснени от климатичните промени и от засушаването особено през юли и август.
Миналата година беше силна при пипера, което задържа цените на сравнително ниски нива.
Според иконимистите обаче цените на пипера тази година ще вървят нагоре.