Ценурозата (въртоглавие) при овцете и козите причинява тежки мозъчни увреждания, тъй като паразитните мехури притискат мозъчната тъкан. Главният източник на заразата са овчарските кучета, защото в тях паразитът се развива напълно.
При по-слабо опаразитяване болестта почти не се проявява външно и протича безсимптомно. При по-силна инвазия на паразита болните животни са възбудени или потиснати, движат се безцелно, храненето им е нарушено. По-късно признаците се изострят и състоянието на животните силно се влошава. Периодично нямат апетит, появяват се гърчове по цялото тяло, стоят безучастно с отпусната надолу глава (понякога я подпират на твърд предмет), движат се безцелно и некоординирано - напред, встрани или манежно в кръг. Ако ценурусовият мехур се е развил във високотеменната част на мозъка, кръговото движение на болното животно е към страната на засегнатото мозъчно полукълбо. При развитие на мехура в областта на челото овцата (козата) стремително се движи напред. При теменно засягане на мозъка животното държи главата си високо назад и се движи необичайно напред.
Предпазването от въртоглавие изисква болните овце и кози да се отстраняват от стадото и да се лекуват (това се прави оперативно, като се изважда паразитният мехур) или да се колят по необходимост. Всички овчарски кучета се обезпаразитяват през 3-4 месеца. Не бива да се хранят с отпадъци от принудително заклани овце или кози, особено с главите им.