Тежки спорове се очертават по време на днешния консултативет съвет по животновъдство, където браншовици и експерти ще обсъждат бъдещата ваксинация на говедата, без която е невъзможно да се пресече смъртоносната зараза на нодуларния дерматит, обхванал Южна България. Най-ефективната ваксина срещу тази болест OBP (Onderstepoort Biological Products), която е одобрена и от евровластите, се произвежда в ЮАР. На първо време обаче производителят може да набави 150 хиляди дози, което е недостатъчно за българските животни. Освен за животните в България същата ваксина се използва и в Гърция, където болестта се появи още миналото лято.
България е поискала минимум 350 хиляди дози, но ако се доставят само 150 хиляди броя, днес трябва да се реши кои региони от страната да се обработват с предимство.
Животновъдите настояват да се осигури ваксина за всички стада в страната, за да имат гаранция за защитеност.
Според анализите на агенцията по храните само в Южна България, където е наложена карантина, се намират половината от говедата в страната.
Вчера правителството задели близо близо 19,5 млн. лв., които ще се използват за покупка на ваксините и за обезщетение на стопанствата. Още не е определена и окончателната цена за дозите, но тя вероятно ще се движи между 1 и 2 евро.
Фермерите имат големи притеснения за бъдещето на сектора, тъй като икономическите вреди от това поредно бедствие са огромни. Въпреки че нодуралният дерматит не е заразен за хората и млечните продукти не са опасни, все пак през следващите три години българските животновъди няма да имат право да изнасят животни или месо поради огнищата.
Фермерите няма да могат да купуват и животни вътре в страната, предупредиха животновъди. Причината е в забраната да се купува ваксинирано животно от ферма, където подобна ваксинация не е извършвана. Или, ако фермер от Шумен иска да си купи крава от Хасковско, той не може да го направи, защото неговото стадо няма да е ваксинирано, поясниха експерти.
От агенцията за храните предупреждават, че стопаните трябва да спазват пълна карантина за стадата и да не допускат контактност с други животни.
Повече от седмица оборите са подложени на дезинфекция, а фермерите избягват да се виждат с колеги от районите, където има огнища.
Най-опасният начин за пренасяне на заразата остават насекомите, които със затоплянето на времето може да се движат на по-големи разстояния.
След днешния съвет по животновъдство Синор.БГ ще ви информира за решенията.