Фонд „Земеделие” е пред приключване с обработката на проектите по подмярка 4,1 за инвестиции в земеделски стопанства и днес обяви пред Синор.БГ, че 577 проекта от всички разпределени за обработка заявления са със сключени договори или предстои скорошното им подписване. Одобрената субсидия е в размер на 256 386 878 лв., което е 87 на сто от бюджета, определен със заповед на министъра на земеделието и храните за първия прием.
От фонда обясниха, че към момента се разглеждат проекти, оценени с минимум 39 точки, като обработката на заявленията по тази подмярка продължава.
Анализът на проектите сочи, че основната част от одобрените до момента проектни предложения, са в сектор „Растениевъдство”. Общо 369 са подписаните договори с производители на плодове и зеленчуци, което съставлява 70% от всички обработени заявления.
27 на сто, или 142 проекта са в сектор „Животновъдство”, а други 2% ще се изпълняват едновременно и в двата сектора.
Субсидията за проектите, които се се отпусне в сектор „Растениевъдство”, е 113 829 892 лв., от които 12% или 13 936 767 лв. са насочени към приоритетната за подпомагане дейност с направление „Етерично-маслени и медицински култури”.
Останалите 88% са безвъзмездна финансова помощ за подпомагане на дейности по производството на земеделски продукти от сектор „Плодове и зеленчуци”.
21 на сто от одобрените проекти са на стопанства в преход към биологично производство, за което бенефициентите са представили сключени договори за сертификация и контрол или са вече сертифицирани производители на биологични продукти. Финансова помощ в рамките на подмярка 4,1 ще бъде предоставена и за отглеждане на зеленчуци – оранжерийно производство.
Животновъдите, предложили инвестиционни проекти, ще получат 68 544 421 лв. субсидия, което е 37 на сто от общия размер на одобрената субсидия.
Основната част от проектите (55 броя) са за производство на сурово краве мляко, като инвестициите са насочени към достигането на съответния стандарт в областта - технологично обновяване на съществуващи кравеферми, подобряване на сградния фонд, както и към закупуване на земеделска техника за обработка на почвата с цел добив на продукция за покриване на собствените нужди на фермите.
Финансова помощ ще бъде предоставена и за модернизиране на овцевъдни ферми за мляко и месо – подписани са 25 договора.
В областта на птицевъдството (бройлери за угояване и за яйца) са одобрени 3 проекта, за говедовъдство – 2, за свиневъдство – 2 и за пчеларство – 18. Има и един проект за създаване на нова щраусова ферма.
Има договори и за производство на козе и биволско мляко. Част от одобрените проекти в сектор „Животновъдство” са за производство на биологични продукти, предимно за производство на био пчелен мед.
Земеделските производители, чиято дейност е насочена към смесени сектори - комбинация от растениевъдство и животновъдство, ще получат финансова подкрепа в размер на 2 345 595 лв.