В 5 завода за производство на твърдото италианско сирене „Грана Падано” в околностите на град Бреша е било използвано мляко, заразено с афлатоксин, съобщи електронното издание Regnum. Информацията е потвърдена от директора на консорциума Стефано Берни, който се опитва да успокои доставчиците на известната марка по целия свят. „Всяка пита сирене на пазара е абсолютно безопасна. Сиренето, произведено от отровеното мляко, се съхранява в складовете в очакване на прецизния санитарен контрол”, твърди Берни. Той добави, че са иззети едва 7 хил. пити, докато годишните продажби достигат 4,6 млн.
Конфискувани са над 4 хил. пити от сиренето, при това само от продукта, обработен в млечните ферми в долната част на долината на река По, а други 3 хил. са иззети от фабриките в Бреша. Според местния филиал на агенцията за здравеопазване количеството може да нарасне. Ветеринари помагат на полицията в установяването на фермите, които са продали заразеното мляко.
В съобщение на агенцията се посочва, че причина за заразяването може да се окаже фураж, приготвен от местна царевица, в която най-вероятно се е съдържал канцерогенния афлатоксин В1, а причина за развитието на гъбичката изглежда е сухото и горещо лято. Част от фермерите са изхвърлили заразеното мляко, но в момент на сериозна криза в бранша други явно са се изхитрили да продадат издоените количества. Италианските следуватели подозират, че млечните фабрики са купили такова мляко на по-ниски цени и са го добавили към хубаво мляко.
„За производството на килограм сирене са необходими 15 литра мляко. Максималната концентрация на афлатоксин, утвърдена от министерството на здравеопазването, е 275 нанограма за килограм твърдо сирене, а не 50 нанограма, както е при млякото. Затова сме спокойни, че заразените пити са много малко”, изтъква Берни.
Доставчиците на една от най-известните италиански сирена обаче се опасяват, че през следващите седмици продажбите ще се понижат значително. Големите им притеснения обаче са, че млякото с афлатоксин може да е продадено не само на 5 от 28-те завода за преработката му в околностите на Бреша, но и в областите Венето, Емилия Романя, Пиемонт и Ломбардия, където се произвежда същият тип сирене.