Докладът на Световната банка за състоянието на поливните съоръжения в страната е готов и представен в Европейската комисия. Очаква се да бъде насрочена дата за преговори по подмярка 4,1, по която ще се подпомагат проектите в областта на хидромелиорациите. Това съобщи министърът на земеделието и храните Десислава Танева на въпрос на Синор.БГ по повод предстоящите преговори за инвестициите в напояване.
„Няма да отворим приема по подмярка 4,1, преди напояването да стане допустимо, а това зависи от предстоящите разговори в Брюксел”, посочи още министър Танева. Неслучайно при изработването на индикативния график за прием на проекти през 2016 г. администрацията определи този прием едва за средата на лятото.
Инвестициите в напояване са от съществено значение за сектори като овощарство, зеленчукопроизводство и зърнопроизводство, чиито добиви през горещите лета от последните години рязко спаднаха.
Според министър Танева фермерите имат достатъчно време, за да се подготвят за втория прием по подмярката за инвестиции в земеделски стопанства. Тя наблегна особено на важността дребните стопани да започнат да се обединяват, тъй като само чрез групи и организации на производителите биха постигнали реализация на продукцията си.
„В летния прием по подмярка 4,1 ще бъдат допускани само проекти на признати организации на производители, за да не се прави пореден байпас за изкуствени инвестиции в системата”, посочи още министър Танева. През миналата година колективните и интегрирани проекти бяха замразени, именно поради опасност да се появят нови бизнес организации, чиято цел е не да развиват земеделски бизнес, а само да усвояват евросредства.
На този етап страната не може да се гордее с печалната статистика за неорганизираност на българските фермери. Този проблем нееднократно е посочван от български и чужди експерти.
В момента само 0,3% от българските производители са се сдружили, като признатите организации са едва 14, припомни министър Танева.