Институтите към Селскостопанска академия ще запазят статута си на юридически лица, но ще бъдат обединени в три центъра според своята тематична насоченост. Бюджетното им финансиране ще бъде запазено, като се въведе и програмно бюджетиране, така че при изпълнение на проекти, поръчани от бизнеса, учените да бъдат от полза на фермери, кооперации и фирми при инвестиране в иновации. Това са част от решенията на работната група, подготвяща новата концепция за бъдещето на Селскостопанска академия, представена днес от зам. министъра на земеделието Георги Костов.
Приходите на институтите ще бъдат на тяхно разположение, което е сериозно облекчение спрямо сегашната система, при която основната част се превеждаше в националния бюджет и минимален процент оставаше за самите учени.
Обособяват се и три центъра за обединение на институтите с цел по-ефективното им управление. Центърът за иновации ще включи институтите с фундаментална насоченост като Институтът по почвознание „Пушкаров”, Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол и др. В бъдеще към него ще се присъедини и Националната служба за съвети в земеделието.
Институтите, свързани с животновъдство, ще влязат в системата на Центъра по животновъдство. Третият център е по растениевъдство и ще обедини съответните институти като този за царевицата, пшеницата и др.
Опитните станции също преминават към институтите, като ще бъдат превърнати в демонстрационни опитни полета.
И трите центъра ще имат научни и координационни съвети. В координационните съвети ще влизат освен директорите на съответните институти също и по един представител на основна браншова организация.
Самата Селскостопанска академия почти запазва сегашната система за управление, с тази разлика че в управителния съвет ще влиза и представител на браншова организация.
Общественото обсъждане на новата концепция ще продължи до март 2016 г., посочи още зам. министър Костов. Вероятно през април вече ще се реши дали преструктурирането ще стане чрез промени в сегашния Закон за Селскостопанската академия. Възможно е да се предложи и съвършено нов закон.