За втора поредна година степента на растеж на продуктивността в световното селскостопанско производство се задържа на досегашното си равнище, се посочва в VI-ия годишен доклад „Постигане на устойчиво зърнопроизводство” на неправителствената организация „Global Harvest Initiative”, цитиран от електронното издание Agri Marketing. В доклада се отправя предупреждението, че ако тенденцията не се обърне, планетата може да не успее да си осигурява храна, фураж, облекло и биогорива в количествата, необходими на увеличаващото се световно население.
Според авторите на документа продуктивността в световното селско стопанство трябва да се увеличава ежегодно с 1,75%, за да може да осигури необходимото на 9,7 млрд. души, колкото се очаква да достигне населението на Земята през 2050 г. Според ежегодното изчисление на организацията, изразено в т. нар. индекс GAP (Global Agriculture Productivity – Продуктивност в световното селско стопанство – бел. ред.) настоящото темпо на растеж е едва 1,72%. То е доста по-слабо в държавите с по-ниски доходи на глава от населението и достига едва 1,5%. При такова темпо след 15 години Централна и Южна Африка ще може да осигурява едва 14% от нуждите си от храна, а цените на хранителните стоки ще се повишават е ще се налага значителен внос, подпомагане на бедните домакинства с храни, както и разработването на земи с голямо значение за опазване на околната среда за селскостопански цели.
В доклада се изтъква също, че ръстът на продуктивността в САЩ също се забавя до под 1% през периода 2001-2010 г. от средно между 1,5% и 2% между 1960 и 2000 г., предизвиквайки притеснения за дългосрочния потенциал за устойчив селскостопански и икономически растеж. Селското стопанство е сред основните двигатели на икономиката на САЩ, осигурявайки ежегодно приходи в размер на 2 трлн. долара и осигурявайки работни места на 19 млн. души. Американските потребители харчат само 6% от своя разполагаем доход за храна, като това е най-ниският процент сред индустриалните държави.
Докладът призовава за запазване на ангажираността и инвестициите в разработването на поредните иновации в САЩ, чрез които да бъдат произведени повече храна, фуражи, облекла и биогорива, като същевременно се опазват почвите, водите и останалите ценни природни ресурси.
„Повишаването на продуктивността в световното селско стопанство изисква дългосрочни инвестиции в проучвания и разработване на базирани на науката селскостопански технологии, разширяване на селскостопанските услуги и образование за фермерите по целия свят, ефективно транспортиране и телекомуникационни инфраструктури, както и подкрепа за следващото поколение фермери. Имаме нужда и от споразумения за по-силно подпомагане на световната и регионалната търговия и трябва да дадем предимство на селскостопанските технологии и практики, които помагат за намаляването на климатичните промени и за запазване на природните ресурси”, заяви д-р Маргарет Циглер, изпълнителен директор на „Global Harvest Initiative”.
„Чрез съчетаването на прецизното земеделие с напредъка при семената, торовете и технологиите за биологично селско стопанство ще постигнем интелигентен подход, което означава, че фермерите ще могат да произвеждат повече, като същевременно опазват почвите, водите и основните природни ресурси”, подчерта на свой ред Кори Рийд, вицепрезидент на отдела за интелигентни решения в компанията John Deere и председател на борда на директорите на „Global Harvest Initiative”.