Фирма „Агро скай” е на пазара от 2012 г., като за този кратък период доби изключителна популярност с предлаганите комбайни и трактори от марките Бюлер-Версатайл и Ростселмаш. Фирмата е част от голяма холдингова стуктура, добре позната повече от 20 години на българския пазар.
На есенното изложение БАТА АГРО компанията се представи с широка гама от търгуваните машини. Пред Farmer.bg търговският представител за Северозападна България Пламен Алексиев разказа за особеностите на пазара, които тази година са белязани от сериозен спад в продажбите при всички производители и вносители на селскостопанска техника.
Г-н Алексиев, с каква техника изненадахте производителите на есенното изложение БАТА АГРО?
Като официални представители на Ростселмаш (Rostselmash и Versatile), тази есен се представяме с богата гама от комбайните на руската компрания Rostselmash и трактори във високата гама от 220 до 550 конски сили. И двата предлагани комбайни Across и Vector имат американски двигатели Cummins, доказали своята висока надеждност. Машините са изключително производители и се търсят от фермерите.
Ако трябва да навляза в технически подробности, голямото предимство на руските комбайни е, че разполагат с най-големия вършачен барабан с диаметър 800 милиметра от всички комбайни, които се предлагат в страната.
Това е голям плюс, защото осигурява по-голям въртящ момент, оттам и по-висока производителност в прибирането на зърното.
Стандартно сме екипирали комбайните с компресори, които позволяват при работа на полето а се продухват филтрите, а не при авария да се търси специално агрегат за тази цел.
Когато годината е по-влажна или при жътвата има повече зеленина в посевите, тогава вършачният апарат не позволява комбайнът да се задръства. Фермерите знаят, че в подобни случаи задължително се спира работа, за да се почисти, докато при нашите машини това не се случва.
И двата комбайни са с приемни битери (прибиращи се палци), което дава възможност на масата, която влиза в наклонената камера, да се разпределя равномерно и оттам – да не се задръства.
При другия комбайн Across има вибрационна система в бункера, така че ако житото, което се събира, е по-влажно, от вибрацията то може да се отдели и да се разтовари докрай, което също означава бързина в работата.
Комбайнът има и така нареченият Jam-контрол, който позволява при задръствания движещият барабан с едно натискане да освободи контрата, изчиства това задръстване и продължава работа, без комбайнът да спира движението си.
Предлагаме и роторен комбайн от висок клас. Двигателят е Cummins с 490 конски сили.Той е единственият комбайн с въртяща се контра, която е изцяло руски патент.
Контрата на този комбайн не е неподвижна, а се върти с 8 оборота в посока, обратна на движението на самия ротор, което позволява по-добро овършаване. Само за сравнение - при фиксираната контра движеинето става само под 130 градуса и води до по-бързо износване на контрата. Докато при въртящата се контра това е избегнато, в резултат на което машината постига висока производителност.
Какво е търсенето на тази машина?
Интересът е изключително голям. Въпреки че отскоро е на пазара, имаме клиент дори във Видинско, където продажбите от началото на тази година доста се свиха. Клиентът ни е изключително доволен от комбайна и затова очакваме след изложението тези продажби да се засилят.
Как върви пазарът в Северна България през тази година?
За съжаление кризата след миналогодишните наводнения и сегашната суша си казаха думата и продажбите спаднаха доста. Заради дъждовете до пролетта на тази година имаше много ниви с необран слънчоглед от миналата есен. Дори през март машините не можеха да влязат в полето, затова и на много места сеитбата на пролетниците критично закъсня.
Ще дам един примерн със село Войводина, което се намира между Видин и Монтана. Докато миналата година там ожънаха 5 600 дка с пшеница, тази година се обработихе едва 200 дка.
Имате ли очаквания за раздвижване на продажбите до края на годината?
За всички колеги в бранша годината върви назад. Очаквахве с еврофинансирането нещата да се подобрят, но реално и по мярка 4,1 на новата програма, и по 121 мярка от старата одобряването на проектите ще бъдат одобрявани до края на годината, така че покупката на техника би се реализирала едва през 2016 догодина.
При ниските доходи, особено в Северозападна България, хората не биха могли да инвестират в машини със собствени средства, защото няма как да ги изплащат.
Смениха се и приоритетите на субсидиране по новата програма, така че един зърнопроизводител, който е над 40 години, трудно би могъл да спечели с проеккт за техника.
Докато миналата година по това време в този регион продадохме десетина руски комбайни и 5-6 Дойц фар (DEUTZ-FAHR), тази година на практика програмите закъсняха.
В Северозападна България диспропорциите са големи –или има фермери с по 200-300 хиляди декара, или с по 500 декара. Големите производители имат техника и тези програми почти не ги засягат.
На практика средното стопанство отсъства. А точно малките фермери, които имат проблем с финансирането, се нуждаят най-много от нова техника. Хората, които гледат по 1 000-1 200 дка, просто нямат шанс да получат евросубсидии.
Какви са вашите предложения за малките стопанства?
Нашият комбайн Vector, който е 220 конски сили и е приемлив за подобни терени, струва 190 хиляди лева. Цената е конкурентна, но за един фермер това е крупна сума, защото хората плащат и ренти за земята, която трядно покриват с ниските цени на зърното. И когато годината е лоша, ти не можеш да намериш допълнителен ресурс за подобна инвестиция.
Към коя техника има най-голям интерес?
Тази година за първи път на БАТА АГРО представиме индийските трактори Solis, които са в малката гама от 26 до 90 конски сили. По тях няма електроника, механични са, което е улеснение в управлението.
За модерната техника операторът трябва да е обучен, докато на българските производители точно това им е необходимо.
Как вървят ценово?
Като цени също са изключително достъпни точно за земеделците, които гледат под хиляда декара. Ефективни са също за овощарство и лозарство, където по новите програми ще се отпускат повече средства.
Според сметките на родните фермери машината, която те биха могли да си позволят, трябва да струват около 1 000- 1200- 1 300 лева за една конска сила. При индийските трактори цената е двойно по-ниска - 500 лева за конска сила.
Това е дори е под цената на беларусите.
Интервюто взе: Екатерина Стоилова