От следващата година България трябва да въведе ново законодателство, което да позволи на третокатегорийните ферми, чието мляко не отговаря на европейските стандарти, да имат възможност да предават суровината за производство на сирене и кашкавал с период на зреене поне 60 дни. Това съобщи в интервю за „Монитор” министърът на земеделието и храните Десислава Танева по повод мерките, обмисляни за подпомагане на българското животновъдство. За седем години държавната администрация така и не реши проблема с категорията на фермите, в резултат на което дребните стопанства с по една и две крави вървят към изчезване.
Последните данни на статистиката сочат, че млечните ферми в страната наброяват 13 491, като в тях се отглеждат 236 417 млечни крави.
„Стопанствата от първа категория са 3 631 и произвеждат 476 млн. литра мляко, като неотговарящото мляко в страната е само 4 % от производството”, посочва Танева. Във втора категория са 275 стопанства, които имат шанс да минат в първа категория.
В трета категория са близо 10 хиляди ферми (9 585), за които е трудно да инвестират в обновяване, за да се преобразуват.
Пред тези фермери има две алтернативи – едната е да преструктурират дейността си и да сменят направлението към месодайно животновъдство, посочва министърът. Според нея този процес върви и това показва анализът от приключилата кампания за директни плащания. Има увеличение на кравите за подпомагане, особено в месодайно направление, посочи Танева.
Третата възможност е млякото от такива ферми да бъде продавано за производството на млечни продукти, които зреят най-малко 60 дни. „За целта всяка страна членка има възможност от следващата година да въведе национално законодателство за проследяемост на веригата за влагане на такова мляко”, посочи още министър Танева.