За първи път от години българското производство на соя би могло да отговори на потребностите на вътрешния пазар от соев шрот, който сега се внася от Бразилия и Аржентина. Това посочи за Farmer.bg Христо Цветанов, фермер от Свищовско и член на програмния съвет на Института за агростратегии и иновации. Той припомни, че безспорен стимул за възвръщането на соята сред основните отглеждани култури са новите европейски субсидии, свързани с екологизирането на земеделието. През пролетта в страната бяха засети около 300 хил. дка, като до момента очакванията са за добра реколта.
Сухият и горещ юли и невалежния период, който се прогнозира за август, вероятно ще повлияе върху добивите от протеиновата култура, но в Северна България стопаните масово са засели, в очакване на добри добиви.
„Дори да се получи намаление в прибраните количества, за нас като стопани тази култура е от съществено значение, защото внася азот в почвата и при всички положения ще бъде добър предшественик за следващата година, когато на същите площи засеем пшеница, например”, припомни Цветанов.
Браншът разчита и на друго предимство - българската соя не е генно модифицирана (ГМО), затова се отварят и по-големи възможности за нейната реализация зад граница.
На този етап трудно може да се прогнозират изкупните цени на соята, тъй като пазарът ще се отвори през септември. В момента за тон соя се предлагат около 600-650 лв.
Немалка част от стопаните са се включили в европейската инициатива „Дунавска соя”, където държавите по поречието на Дунав ще развиват нейното производство, като гарантират за високото й качество, чисто от ГМО.
Всички участници в тази програма са проверявани на полето като гаранция, че соята не е ГМО, поясни още Христо Цветанов.
На 7 август в Кнежа фермери от България и другите европейски държави ще присъстват на представянето на българско опитно поле, където едноличният търговец „ПРИС Борислав горанов” отглежда соя.