И за най-големия християнски празник през лятото Успение Богородично (или Голяма Богородица), който се отбелязва на 15 август, доставките на агнета ще бъдат силно ограничени, тъй като след кризата със „синия език” от миналата година сегашното поколение е слабо и на пазара има дефицит от животни. Това съобщи за Farmer.bg председателят на Националната овцевъдна асоциация Бисер Чилингиров, представяйки резултатите от дейността на бранша. Традиционно овцевъдите се отчитат в края на лятото, когато производството на мляко и търговията с агнета приключва.
Докато в началото на миналата година имаше ръст в броя на животните и в страната се отглеждаха 1,3 млн. овце, тази година поголовието намаля с около 100 хиляди броя, което се отрази с покачване на цените.
„Единственият плюс от дефицита бяха по-високите изкупни цени, които тази година за килограм живо тегло достигнаха 5-6 лева, а в някои планински региони и до 7 лв.”, поясни Чилингиров.
Сега пазарът отново се срина до 3,90-4,50 лв. за килограм, но преди 15 август се очаква ново поскъпване, тъй като нормално търсенето се увеличава. Според фермерите обаче агнетата са твърде малко, затова е пазарът ще бъде ограничен.
С високите цени на агнешкото месо стопаните отчасти компенсираха загубите от продажбата на овче мляко, чиито цени се сринаха до необичайно ниски нива. Цяло лято литър овче мляко се продаваше от 90 ст. до 1,30 лв., което е почти двойно по-евтино от пазара в Европа. Много скоро животните ще престанат да дават мляко, затова и тези приходи съвсем ще спрат, припомни Бисер Чилингиров.
Браншовата асоциация тази година поведе сериозна битка с мандрите, които като мопонолисти бяха заподозрени в съглашателство при определяне на цените. „За този картел сезирахме Комисията за защита на конкуренцията, която санкционира две мандри”, припомни още Чилингиров.
Ръководството на браншовата асоциация възлага големи надежди в предстоящия износ за Турция, който би раздвижил търговията с агнета и овце.
„Тъй като процедурите с определяне на квотите за износ на месо от ЕС за Турция са сложни, българската администрация очаква този износ да тръгне в началото на 2016 г.”, посочи шефът на браншовата организация.
Според него обаче има шансове износът на живи животни да започне още в края на тази година, тъй като преките контакти на ниво фирми са напреднали. На този етап освен България интерес за износ на животни за Турция проявяват и фермери от Чехия.