Неотдавна в Глостършир, Югозападна Англия, се състоя семинар на фермери от различни райони на Великобритания с американски и британски експертни за обмяна на опит в областта на животновъдството. Американският консултант д-р Майкъл Улф даде конкретни съвети на участниците за подобряване ефикасността на фермите, част от които ви предлагаме.
Британските фермери биха могли да добиват по 3 – 4 литра мляко повече на ден от кравите си и да подобрят тяхното здраве с използването на подходяща вентилация и осветление в закритите помещения, смята Майкъл Улф. Американският консултант нарече вентилацията „бедно сираче“, тъй като тя е последното нещо, за което мислят фермерите.
„Фермерите полагат огромни усилия да изчислят оптималните размери на боксовете, дебелината на постелките, правилните дажби, но все още не мислят за вентилацията. Дизайнът на традиционния английски обор включва прегради, които могат да се местят, както и плитки канали. Това означава, че в помещенията няма достатъчно движение на въздух. Дори когато постройките са отворени, движението на въздух не е достатъчно. Ако кравите не могат да се охлаждат и температурата им се покачи, последиците за тяхното здраве и тяхната производителност могат да бъдат ужасяващи“ – твърди експертът.
Според доктор Улф покачване на температурата в утробата с 0,5 градуса по Целзий един ден след оплождането, би било достатъчно, за да намали процентът на последващото зачеване със 7%. Всеки ден, в който животните се подлагат на подобни екстремни условия на живот, струва 2 британски лири на ден за крава. Покачването на телесната температура води до намаляване на млеконадоя.
Майкъл Улф изчислил, че ако заради високите температури фермерът губи по 2,25 кг мляко на ден от крава, то при стадо от 400 глави добитък и изкупна цена на млякото от 25 пени за литър, след 6 седмици загубите ще са 9400 британски лири.
Когато в помещенията, където се отглеждат кравите няма добра вентилация и телесната температура се покачва, животните стават неспокойни, изправят се, като се опитват да достигнат до въздушен поток, или се местят на място, където въздухът е по-хладен. По този начин се увеличава времето, в което животните стоят прави, а това води до проблеми с двигателната система и намаляване на производителността.
Ако има сфера, в която фермерите трябва да инвестират във вентилация за едно помещение, то това е мястото за доене – твърди Майкъл Улф.
При температура от 20 градуса по Целзий стопанинът задължително трябва да се замисли за разхлаждане на помещението. Кравите се чувстват най-добре при температури между 7 и 20 градуса по Целзий. При по-високи температури те могат да се стресират.
Според експерта индустрията трябва да се замисли за ефективни начини за движение на въздуха в помещенията. Така може да се контролира количеството на постъпващия свеж въздух, както и равномерното му достигане до животните.
В различните части на помещенията в стопанството микроклиматът е различен. Фермерът трябва да се увери, че във всички части от обора животните се чувстват комфортно. За тази цел има нужда от постоянен приток на свеж въздух“.
Вентилатори, в които да се инвестира
Според Майкъл Улф най-добри са циклонните вентилатори. Те са така конструирани, че да осигуряват максимално ефективна скорост на движението на въздуха в помещенията с животни. Така охлаждат кравите и създават въздушно течение на слоеве. По този начин целият въздух в помещението се движи в една посока – хоризонтално на нивото на животните.
Циклонните вентилатори могат да се използват в комбинация с овлажняващи системи с високо налягане. Така те разсейват въздуха в обора.
Зоната на действие на циклонните вентилатори е 1,5 пъти диаметъра на вентилатора.
За сравнение високообемните нискоскоростни вентилатори разсейват въздуха, като го разместват вертикално и създават въздушни течения с голям обем. Тези системи обаче са по-слабо ефективни, тъй като създават по-ниска ефективно скорост на движение на въздуха в помещението и в боксовете на кравите, освен ако не са монтирани над тях.
„Изглежда, че високообемните нискоскоростни вентилатори не създават ефективно разместване на въздуха.“ – твърди експертът.
Вентилацията в практиката
Остин Ноус, ферма Холинс Хил, графство Хиърфордшир: С вентилаторите реших проблема с плодовитостта
Данни за фермата:
- 430 крави
- доене три пъти на ден
- среден добив от 12 000 литра на крава.
След проблеми със стреса при животните през 2013-а, на следващата година Остин Ноус инсталира в стопанството си различни по скорост и мощност вентилатори.
„Юли месец на 2013 година не беше горещ, но само 6 крави забременяха – споделя фермерът . – Основният проблем беше липсата на вентилация в един от оборите.“
Остин Ноус си спомня, че много от кравите са се потели и се скупчвали на най-хладното място в помещението. Ефектът от това бил намаляване на количеството издоено мляко с 3 – 4 литра дневно от крава през горещите дни от годината. Също така фермерът имал проблеми с плодовитостта.
След монтирането на вентилаторите 48 крави забременяват през юли 2014 година. Цената на вентилаторите била 11 500 британски лири за четири броя, а после и 3500 лири за монтирането им.
Господин Ноус не може да изчисли с точност възвръщаемостта от инвестицията, но споделя, че именно вентилаторите са завъртели колелото във фермата му.
Осветление за дълъг ден
Увеличаването на продължителността на периода, в който се осветява помещението, както и интензивността на светлината в обора също могат да увеличи производителността на кравите. Доктор Улф твърди, че увеличаването на периода на осветеност до 16 часа дневно при поддържане на интензивност на светлината от 100 – 200 лукса би довело до намаляване на мелатонина, който естествено се повишава с мрака.
„С намаляване на нивата на мелатонин постигаме увеличаване на хормоните, което от своя страна се отразява в активизиране на черния дроб по отношение на преработването на глюкозата, протеините и мазнините. Така се осигуряват повече субстрати за производство на мляко.“
„Осветлението за дълъг ден се използва, за да се увеличи количеството произведено мляко до 15%, а приемът на сухи фуражи се увеличава до 6%.
Според доктор Улф са необходими от две до четири седмици, за да се видят резултатите от промените в осветлението.
Осветление за къс ден
По сходен начин използването на осветление за къс ден през последните 21 дни от сухостойния период също би могло да доведе до увеличаване на количеството произведено мляко.
Изследванията показват, че осветление с интензивност по-ниска от 20 лукса за 12 – 16 часа на ден през последните 21 дена от сухостойния период води до увеличаване на количеството добито мляко с 2,1 кг на ден или еквивалента на 640 килограма от крава за периода на кърмене.
„Някои изследвания доказват, че по този начин се засилва имунната система на животните“ – добавя американският експерт.
Осветлението на практика
Грант Харман, графство Кармартеншир: Инвестицията светлина за дълъг ден се изплаща за половин година
Данни за фермата:
- 500 крави
- продадени 11 300 литра мляко от крава
- доене 3 пъти на ден
- пясъчни постелки за животните.
През 2014 година млекопроизводителят Грант Харман инсталира осветление за дълъг ден, като използва индукционни светлини в един от своите нови обори. Кравите са в осветени помещения по 18 часа на ден, имат 6 часа тъмен период през нощта и почивка по време на сухостойния период.
Харман казва, че е решил да предприеме тази промяна след посещението си на американски ферми, където резултатът от използването на системата довело до увеличаване на добива на мляко с 8 – 13%.
„Инсталирахме такова осветление и в старите ни сгради и така видяхме голямата полза от промяната. Станахме свидетели на увеличение на добива в размер на 300 литра от 80 крави за седмица“ – казва той.
Той твърди също, че животните консумирали с 3 – 4 килограма повече концентрирани фуражи на ден.
Цената на инвестицията била 80 британски лири на помещение и според английския фермер оперативните разходи възлизат на максимум 5 пени на крава на ден в новата постройка и 6 пени на крава на ден в старата.
„Имайки предвид допълнително произведеното мляко от 3 литра на ден от крава, инвестицията се изплаща за шест месеца“ – твърди фермерът.
Грант Харман добавя, че се наблюдава подобрение в плодовитостта и в поведението на животните./fermera.bg