В началото на следващата седмица министерството на земеделието и фонд „Земеделие” ще обявят оценката на проектите (т.нар. ранкиране), които биха получили субсидии при първия прием по мярка 4,1 за инвестиции в земеделски стопанства от новата селска програма. При това ранкиране проектите се подреждат според натрупаните преференциални точки. Предварителните данни сочат, че в този списък ще влязат само инвестиционни предложения с над 42-43 точки, което означава, че редица качествени проекти на животновъди, оранжерийни производители и градинари ще трябва да чакат следващи приеми, коментират консултанти.
Причината е в изключително малкия бюджет от 300 милиона лева, който беше определен за първия прием по една от най-търсените мерки.
От консултантските агенции предупредиха за проблема, тъй като маса качествени проекти, за които стопаните са харчили пари, трябва да чакат най-малко още година, без да е ясно дали и при следващия прием ще бъдат одобрени.
При оценката с най-голямо предимство са инвестиционни проекти на биопроизводители, животновъди и зеленчукопроизводители, които се намират в Северозападна България, попадат в селски райони и при изпълнението на проектите разкриват нови работни места.
Не е ясно какво е състоянието и на проектите на зърнопроизводителите, които почти не могат да трупат точки, посочват експертите.
Проблемът може да се реши, ако министерството на земеделието аргументирано докаже пред Европейската комисия, че заради огромния интерес към програмата бюджетът на този прием се увеличи от 300 млн. примерно на 600 млн. лв.
Затова и при срещата с ръководството на министерството на земеделието, проведена преди 20 дни, консултантите дадоха подобно предложение.
Очаква се какво решение ще вземе администрацията.