Начало » Новини » Страната
13.07.2015 г.

Иновативен проект на дрон за земеделието спечели национална награда

Джуниър Ачийвмънт България

Иновативна идея за умни дронове, с които може да се следят различните процеси в селскостопанската работа, спечели националния етап на състезанието „Агропредизвикателствата на бъдещето“ (Future Agro Challenge), организирано от Джуниър Ачийвмънт България. Победителят във второто издание на младежката надпревара е на студента Ангел Великов и неговите колеги от Next Gen Industries. Проектът е разработен тази година в рамките на програмата „Стартъп“ на Джуниър Ачийвмънт България. Идеята на Ангел Великов в сътрудничество с още четирима студенти е съсредоточена върху производство на персонализирани смарт дронове, чрез които да може да се оптимизира агропроизводството и да се подпомогне агросектора.

С помощта на устройството и камера се получава ценна информация за земята (под формата на снимки), която се записва в система за управление и след консултация със специалисти в съответната област, се предоставя на земеделците.

Next Gen Industries ще представи България и своята идея на международния финал в Атина, Гърция, през октомври 2015 и ще се състезава с участници от още 25 страни.

В националния етап на състезанието се включиха  общо 8 проекта, 6 от които представиха разработките си на сцена в петък. „Земеделие на бъдещето“ е международно състезание, което цели да намери и  подпомогне млади (до 5 г. от създаването) компании с оригинални, творчески, практически приложими и екологично съобразени идеи, които дават иновативни решения на настоящи икономически и екологични проблеми в селското стопанство. 

Журито, което тази година оцени проектите беше в уважаван състав: Владимир Уручев, член на Европейския парламент, Комисия по земеделие и развитие на селските райони (AGRI), Комисия по промишленост, изследвания и енергетика (ITRE); Снежана Благоева, Министерство на Земеделието и храните, Директор на дирекция „Директни плащания и схеми за плащания“ и Любомир Василев, Председател на Управителния съвет и Изпълнителен директор на Фондация Капитал.

Интересна идея, която също беше отличена от журито по време на състезанието беше иновативен метод за установяване на хранителния статус на растенията, представен от Владимир Александров.

Разработката представлява иновативен метод за установяване на хранителния статус на растенията чрез новите технологии. Методът предоставя възможност за измерване на дефицита на микро и макроелементи, наличието на заболявания или инфекции в различни растения, чрез измерването на тяхната флуоресценция. С помощта на изкуствена невронна мрежа, получената информация показва има ли недостиг на хранителни вещества в изследвания продукт. Анализът на растенията е много бърз, евтин и точен и не е нужно да се прави в специализирана лаборатория. Предвижда се разработване на апликация за смартфон, чрез която фермерите ще могат сами да измерват и подават данните.

Днес гостите на финалния етап на състезанието се запознаха и с още една интересна идея – участникът Радослав Бобчев представи интригуваща иновация – серия инструменти за ръчно обработване на земята, които са високо ефикасни и изискват  минимални физически усилия. Неговото изобретение е повече от две години на пазара и е защитено със сертификат за индустриален дизайн от Службата за хармонизиране на вътрешния пазар (СХВП).

Финалният етап на състезанието „Future Agro Challenge“ се проведе с финансовата подкрепа на г-н Владимир Уручев, член на Европейския парламент, Комисия по земеделие и развитие на селските райони (AGRI), Комисия по промишленост, изследвания и енергетика (ITRE). Той покани всички участници на посещение в Брюксел в средата на ноември 2015, където ще се запознаят подробно с работата на Комисия по земеделие и развитие на селските райони (AGRI) и ще получат допълнителни възможности да развият проектите си.

Future Agro Challenge се провежда в над 25 държави и е част от глобалната ежегодна инициатива Световна седмица по предприемачество (Global Entrepreneurship Week). На международно ниво организатор е  гръцката Industry Disruptors – Game Changers (ID-GC). 

Иновативен проект на дрон за земеделието спечели национална награда
12009
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Иновации
Проект за мини пелети от биотор печели етап от световен шампионат за иноватори
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини