Начало » Важно за фермера » Животновъдство
09.07.2015 г.

Възстановяване на болните телета чрез подаване на течности

Основната грижа е да се коригира негативният воден баланс, като се добавят електролитни разтвори

За да бъде рентабилна, всяка дейност трябва да бъде обвързана с минимални производствени разходи. В пълна сила това важи за животновъдството у нас, често поставено в условия на нелоялна конкуренция от външни и вътрешни фактори.

Болестите на храносмилателната система при телетата са много актуални. Те са широко разпространени. В някои ферми заболяванията обхващат голяма част от животните иводят до загуби за стопаните – разходи за лечение, непълноценно развитие на телета и повишаване на смъртността.

Причиняват се от микроорганизми – бактерии, вируси, гъбички, а също така и от някои фактори от незаразно естество.

В повечето случаи болестите на храносмилателната система се придружават с диария. Следствие непрекъсната евакуация на течности от организма настъпва обезводняване (дехидратация).

Лечението в тези случаи е комплексно. То е скъпо, а шансовете за успех понякога са нищожни. Ветеринарният лекар прилага антибиотици, витамини, прави венозни инфузии, ваксинира майките и застрашените животни с цел предотвратяване на по-нататъшното разпространение на болестта. Същевременно фермерите и гледачите на животни не трябва да остават безучастни, а да оказват активна помощ и грижи за спасяване на заболелите телета и овладяване на ситуацията. Така не само терапията ще е по-ефективна, но същевременно ще бъдат спестени значителни средства.

На първо място е необходимо да се подобрят зоохигиенните условия (температура, влажност, течение, пренаселеност). Болните животни се отделят и изолират. Дезинфекцията на помещенията и принадлежностите е задължителна. Оказват се индивидуални грижи за всеки пациент.

Най-важната причина, поради която общото състояние се влошава и настъпва смърт при засегнатите животни, е обезводняването. Затова основната грижа е да се коригира негативният воден баланс чрез добавяне на електролитни разтвори в организма. Кои са пътищата за осъществяване на тази заместителна терапия? Електролитните разтвори могат да се подават вместо водата за пиене чрез биберон или малко шише – орална рехидратация.

В случаите когато животните са отпаднали и не поемат самостоятелно течности, приложението им става чрез сонда или чрез венозни инфузии от ветеринарен лекар.

Условията, на които трябва да отговаря идеалният електролитен разтвор за орална рехидратация, са:

да оптимизира чревната резорбция на вода и натрий;

да съдържа буферни субстанции (ацетат, пропионат);

да не води до смущения в съсирването на млякото в храносмилателния тракт;

да има висока енергийна стойност;

съотношението между глюкозата и натрия да бъде 3:1 или 1:1.

На практика обаче такава идеална смес не съществува.

Оралната рехидратация може да се осъществи и от гледачите на животните, включително и тогава, когато ветеринарният лекар предприеме друга форма на терапия. Ефектът от нея настъпва след резорбцията на електролити в кръвта от тънките черва. Тези процеси зависят от съдържанието на глюкоза в разтворите и от начина на приемане на течности. При ниско съдържание на глюкоза настъпва незабавна резорбция и коригиране на съществуващата дехидратация. Обратно, разтвори с висок процент глюкоза предизвикват бързо повишаване на кръвната захар, което е с най-голямо значение за корекция на съществуващата хипогликемия. В тези случаи резорбцията на течности в кръвта обаче е по-бавна.

В развитите страни за осъществяване на орална рехидратация широко приложение намират готовите препарати, които се разпространяват в търговската мрежа под формата на пакетчета с лекарствен прах или специални гранули, представляващи оптимално съотношение между различини минерали, буфери и енергийни източници. Те се разтварят непосредствено преди употреба в определено количество вода и се дават на болните животни. По този начин заместителната терапия е много евтина, по-пълноценна и ефективна. При по-леки случаи фермерите сами могат да вземат мерки, още в началото на заболяването.

Когато се отнася за силно изтощени и обезводнени телета, задължително трябва да се започне с голямо количество течност с ниска концентрация на глюкозата. Целта в тези случаи е бързо да се заместят липсващите течности в организма. Едва след подобряване на общото състояние биха могли да се прибегне до разтвори с по-висока концентрация на глюкоза.

Трябва да се има предвид, че ако течностите се дават чрез сонда, то тогава резорбцията им в кръвта е забавена.

Как трябва да се подхожда в условията на практиката у нас, където в търговската мрежа все още липсват такива готови лекарствени форми?

От съществена важност е стопаните сами да преценят степента на дехидратация на базата на проявените клинични признаци.

При леките степени (5 –10% загуба на вода) се установява следното:

възможностите за изправяне все още са запазени, но телетата лежат продължително време, те са апатични, рефлексите са забавени;

тялото е топло, но крайниците са студени;

еластичността и тургурът на кожата са намалени

этелето няма апитет, а количеството на отделената урина е малко.

Благоприятно обстоятелство е, че в тези случаи животните все още са в състояние самостоятелно да поемат течности. Стопаните трябва да подготвят разтвор, който се дава вместо водата за пиене, състоящ се от: натриев бикарбонат (хлябна сода) в доза 0,5 грама на килограм живо тегло в литър вода. По-добре е, ако водата се замести с чай от лайка или жълт кантарион с добавка на 2 – 5% захар (20 – 50 грама на литър разтвор). Тази смес се дава неколкотратно на ден. Ако телетата не могат сами да приемат предоставената течност, то тя може да се приложи с помоща на биберон, малко шише или сонда. Най-добре е, когато се провокират спонтанни гълтателни движения.

При високостепенна дехидратация съществува повече от 10% загуба на телесни течности. Тогава:

- очите хлътват, те са сухи и дори леко помътняват;

- мускулният тонус е силно намален, рефлексите постепенно отпадат, съществува тенденция към постоянно залежаване;

- тялото и крайниците са студени;

- тургорът на кожата е силно намален;

- лигавиците са сухи, носното огледало дори може да се напука;

- пулсът е слаб, вените са празни;

- дишането е забавено;

- телесната температура по правило е субнормална.

В тези случаи спешните мерки не трябва да се отлагат. Ветеринарният лекар незабавно извършива венозна инфузия. Бавно капково прилага следната смес, състояща се от 1 литър 5% натриев бикарбонат + 1 литър 5% глюкоза + 1 литър Рингер или Даров. Този разтвор се прилага много бавно венозно капково, в продължение на 12 часа. Поставя се венокат в областта на ушната вена, който се пришива. Това е най-сигурната гаранция за успешна рехидратация. Едва след овладяване на състоянието на животните може да се продължи с течности през устата.

Успоредно с електролитите, при храносмилателни разтройства трябва да се прилагат химиотерапевтици, витамини и средства, подпомагащи сърдечната дейност./Доц. Пламен Георгиев, Тракийски университет, Стара Загора, fermera.bg

Възстановяване на болните телета чрез подаване на течности
10465
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Определени са ставките по десет интервенции за директни плащания
Едрия рогат добитък в Румъния се увеличава
Скандалът на годината - продължение
Ники Василиев: Унищожихме 200 телета, а нямаме храна и за зимата!
Утежняват правилата за превоз на животни в Европейския съюз
Продължават опитите за залавяне на още седемнадесет животни от преобърналия се камион в района на село Петревене
Използваема площ за говеда, биволи, овце и кози
Нова наредба променя изискванията за животновъдните обекти
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини