На официалния уебсайт на министерството на земеделието и храните в раздел „Актуално” е публикувана информация и документи за начина на приспадане на разходите за трудови възнаграждения, осигуровки и данъци, реално платени и декларирани от земеделския стопанин, преди прилагане на намалението по директните плащания съгласно направените пред Европейската комисия нотификации за плащанията по схемата за единно плащане на площ (СЕПП) за 2015 г. В публикувания PDF-файл освен кратки разяснения за земеделски стопани, които извършват само селскостопанска дейност, както и за такива, които извършват повече от една икономическа дейност, включително селскостопанска, са посочени кодовете на икономическите дейности с линк към описанието на дейностите (приложение 1), списък на длъжностите, заети с извършването на селскостопанска дейност, в рамките на националната класификация на професиите и длъжностите (приложение 2), уведомление по чл. 62, ал. 5 от Кодекса на труда заедно с указания за попълването му при сключен, изменен или прекратен трудов договор (приложение 3), както и образец №3 от декларация пред Националната агенция по приходите (приложение 4). Ето какви са разясненията на министерството:
1. За земеделски стопани, които извършват само селскостопанска дейност
Земеделските стопани, които извършват само селскостопанска дейност и наемат лица за извършването на тази дейност, могат да приспадат разходите за заплати, осигуровки и данъци преди прилагането на намалението по директните плащания за всичките си работници и служители. Видовете селскостопанска дейност са посочени в Класификатора на икономическите дейности (КИД-2008) и се съдържат в Приложение №1.
Декларирането на икономическата дейност, в която са наети работниците и служителите на фирмата, се извършва от осигурителя чрез Уведомлението по чл.62, ал.5 от Кодекса на труда – Приложение №3.
В случай, че всички работници и служители на фирмата са наети за извършване на дейности, включени в Класификатора на икономическите дейности КИД-2008, посочени в Приложение №1, и това е отразено в клетка 16 на Уведомлението по чл.62, ал.5 от Кодекса на труда, тогава разходите за заплати, осигуровки и данъци за всичките работници и служители на фирмата се приспадат преди налагане на намалението по директните плащания без значение какъв е кодът на професията им, посочена в клетка 14 на Уведомлението по чл.62, ал.5 от Кодекса на труда.
2. За земеделските стопани, които извършват повече от една икономическа дейност, една от които е селскостопанска дейност, могат да се приспадат разходите за трудови възнаграждения, данъци и осигуровки преди прилагането на намаленията по плащанията само за работниците и служителите, които са назначени под КИД селскостопанска дейност съгласно посочените в Приложение №1, (вписан в клетка 16 от Уведомлението по чл.62, ал.5 от КТ) и едновременно с това попадат в списъка на професиите, заети с извършването на селскостопанска дейност, посочени в Приложение №2 от Националната класификация на професиите за длъжностите (вписан в клетка 14 от Уведомлението по чл.62, ал.5 от КТ).
Разходите за трудови възнаграждения, данъци и осигуровки, които действително са изплатени, се сумират на годишна база (за предходната година) за всички работници и служители (попадащи в обхвата на т.1 и т.2). Декларирането на разходите за заплати, осигуровки и данъци се извършва от осигурителите в месечните, индивидуално подадени в ТД на НАП Декларации образец 1 за всички осигурени лица – Приложение №4. Проверка на декларираните от земеделските стопани данни в Заявлението за подпомагане по отношение на разходите за заплати и осигуровки ще се извършва от Държавен фонд „Земеделие” чрез информация, служебно предоставена от Националната агенция по приходите. В случай на разминаване на данните, декларирани от кандидата в заявлението за подпомагане, и тези, постъпили от НАП, за целите на приспадане на разходите се използва информацията, постъпила от приходната агенция.