За да може повече земеделски производители да получат подпомагане по новата програма за селските райони, администрацията обмисля нормативни промени, които ще обсъди в широк формат с бизнеса. Това съобщи заместник-министърът на земеделието Васил Грудев на семинар във Враца, където бяха коментирани резултатите от първия прием на проекти по мярката 4,1 за инвестиции в земеделски стопанства. Поради огромния наплив на кандидати проектите само за техника за зърнопроизводство вероятно няма да достигнат необходимите точки, затова и този бранш едва ли ще получи подпомагане, поясни още зам. министърът. За администрацията е важно да бъде от полза на бизнеса, затова много скоро министерството ще инциира среща с браншовите организации, за да потърсят тяхното становище.
“Вариантите за реакция са два – или да намалим таваните за субсидии по всеки проект, което трудно ще се приеме от бизнеса, защото веднъж вече ги свалихме, или да намалим интензитета на помощта в съотношението евросубсидии - съфинансиране”, поясни зам. министър Грудев. Преди официалното одобрение на програмата от Брюксел таваните за един проект паднаха от 3 млн. евро на 1,5 млн. евро.
Вторият вариант за нормативни корекции, който ще се обсъжда с бизнеса, е съфинансирането при всеки проект да се увеличи от 50% на 65%.“Ако фермерите се съгласят европодпомагането да падне на 35%, а собственото участие в инвестицията да се вдигне на 65%, ще се освободи немалък бюджет и ще бъдат субсидирани повече земеделски проекти”, посочи още Грудев.
При това предложение ако един фермер кандидатства с инвестиционен проект в размер на 2 млн. лева, полагащата му се субсидия ще падне на 700 хил. лева вместо 1 млн. лева, както е в момента.
До 2020 година по мярка 4 за инвестиции в земеделски стопанства българският бизнес ще получи 753 млн. евро, от които 590,1 млн. евро са основно за модернизация. Ако размерът на инвестицията бъде намален, това означава, че с 15% ще се увеличат допълнителните субсидии, които ще влязат в бизнеса.
При първия прием по подмярка 4,1 се отпуснаха 150 млн. евро, така че остатъчният бюджет е сравнително голям.
Представители на браншовите съюзи тепърва ще обсъждат предложението на администрацията.