Български компании имат интерес да изграждат заводи за биодизел във Виетнам. Програмата на азиатската страна предвижда изграждането на 20 завода за биодизел. Български компании се надяват да построят няколко предприятия в тази сфера. Това е било обсъждано при срещата на министър-председателя на република Виетнам Нгуен Тан Зунг с изпълнителния директор на агенцията за насърчаване на малките и средните предприятия Мариета Захариева и работодателските организации. В срещата са участвали ръководители на Асоциацията на индустриалния капитал, БТПП и Българската стопанска камара, съобщиха от министерството на икономиката.
Отделно родният бизнес има интерес за изграждането на три завода за отпадъци и две пречиствателни станции за отпадни води на територията на различни провинции във Виетнам. В момента се търсят инвеститори за построяването на обектите, стана ясно на срещата.
Българската минна компания „Геотехмин“ кандидатства за концесия на мина с цветни руди във Виетнам. Проектът обаче не е предвижен от съответната община. Фирмата възнамерява да инвестира във Виетнам 100 млн. долара.
По време на срещата беше обсъден и проект на „Приста Ойл Холдинг” ЕАД за съвместно изграждане на завод/и за рециклиране на отработени масла. Проектът на „Приста Ойл Холдинг” ЕАД („Приста Рисайклинг”) е в партньорство с „ПетроВиетнам” (националният петролен холдинг на Виетнам и най-силната икономическа група в страната) за изграждане на национална система за събиране на отработени масла и поетапното построяване на две рафинерии за преработка с капацитет от 80 хил. тона годишно (очакваните инвестиции са за около 50 млн. долара).
Шефът на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия Мариета Захариева участва и в българо-виетнамски бизнес форум, организирания от агенцията и посолството на СР Виетнам.
Целта на проявата беше да се осигурят възможности за създаване на преки контакти за производствено коопериране, увеличаване обема на българския износ, за обмен на добри производствени и търговски практики.
От виетнамска страна се включи 80-членна бизнес делегация, която представлява 31 от най-големите виетнамски корпорации и фирми.
Българското участие също беше внушително. В състава на виетнамската делегация бяха включени представители от следните области - банково дело, селско и горско стопанство, хранително-вкусова промишленост, дървообработване и производство на мебели, инфраструктура и строителство, енергетика и възобновяеми енергийни източници, текстил и облекло, електроника и електротехника, туризъм, недвижими имоти и др.
Форумът е част от мероприятията в сферата на търговско-икономическото и инвестиционно сътрудничество между двете страни, организирани за отбелязване на 65-тата годишнина от установяването на дипломатическите отношения между България и Виетнам през настоящата 2015 г.
Българо-виетнамският бизнес форум се организира в изпълнение на проект „Насърчаване на интернационализацията на българските предприятия”, финансиран от Европейския фонд за регионално развитие чрез Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007-2013.