Производството на захар в Куба е нараснало през тази година с 18%, достигайки 1,9 млн. тона, става ясно от съобщение в официоза на местната Комунистическата партия - ежедневникът „Гранма”. Това е най-добрият резултат за изстрадалия бранш след 2004 г., когато бяха произведени 2,5 млн. тона, както и след основаването през 2011 г. на държавната захарна компания „Azcuba”, отчитат от „Ройтерс”. През миналата година страната произведе 1,6 млн. тона захар.
Прибирането на реколтата от захарна тръстика, започнало през ноември, вече е приключило окончателно, обяви говорителят на „Azcuba” Лиобел Перес. Той отдаде силния резултат на повишената ефективност в преработвателните предприятия и на по-силната реколта. Предварителните прогнози на компанията са били за производство над 2 млн. тона, но на това попречи закъснялата преработка, престоите, транспортът и други проблеми, уточни Перес. Едва 8 от 56 преработвателни предприятия в страната са построени след революцията от 1959 г., а последното е завършено през 80-те години на ХХ век, припомнят от Ройтерс.
След като през 2011 г. реколтата падна до 1,1 млн. тона, кубинското министерство на захарта бе закрито и бе създадена държавната компания. Това бе най-слабият резултат от над 100 години, същевременно останал доста под 8-те млн. тона, произведени през 1990 г. преди разпадането на тогавашния комунистически благодетел – СССР.
„Макар че резултатите остават по-слаби от очакваните, трябва да се признае, че за 5 години производството нарасна”, изтъкват от „Гранма”. При създаването на „Azcuba” от компанията поеха ангажимента през 2015 г. производството на захар да достигне 2,4 млн. тона.
В Куба се консумират между 600 хил. и 700 хил. тона захар годишно, а страната е поела ангажимент към Китай за ежегодни доставки от 400 хил. тона.
В продължение на десетилетия отрасълът бе най-важният за икономиката на страната и износа, но днес е едва на 8-мо място в класацията на браншовете, генериращи чужда валута, след услугите, преводите от работещите в чужбина кубинци, туризма, петролните продукти, никела, лекарствата и тютюневите изделия.