От 1 юли тази година митото върху износа на пшеница от Русия ще се изчислява в рубли, стана ясно след заседание на правителството на страната, съобщи ТАСС. „От 1 юли 2015 г. е въведена ставка за митото върху износа на пшеница в размер на 50% минус 5 500 рубли за тон, но не по-малко от 50 рубли (малко под 1 щатски долар – бел. ред.) за тон”, се посочва в постановление, публикувано на официалния уебсайт на правителството.
В документа се отбелязва, че това ниво на митото ще създаде равни възможности за доставки на пшеница на вътрешния пазар и за износ. Новият ред на изчисляването му пък е в рубли с цел защита от колебанията във валутните курсове.
При цена на пшеницата в диапазона между 11 хил. и 13 хил. рубли за тон митото върху износа ще има фискален характер, става ясно от бележка в обяснителните материали към постановлението. При надхвърляне на цена от 13 хил. рубли за тон митото ще оказва регулиращо въздействие, се подчертава в съобщението. „При такъв подход към изчисляването на ставката за износната митническа тарифа при рязко отслабване на курса на рублата посочената ставка ще даде възможност да бъде подтискан износът на зърното и на продуктите от неговата преработка”, се изтъква в обяснителната бележка.
Руското правителство въведе митото върху износа на пшеница от 1 февруари тази година със срок на действие до 1 юли, за да стабилизира цените на хляба и брашното на вътрешния пазар на фона на силното темпо на износ на зърнени култури от страната заради обезценяването на рублата. До 15 май митото бе в размер на 15% от митническата стойност на доставката плюс 7,5 евро, но не по-малко от 35 евро за тон. След стабилизирането на цените на вътрешния пазар и валутния курс митото бе отменено.
„При настоящите цени и курс на рублата митото ще бъде минимално, близко но нулата и не би трябвало да поражда никакви опасения”, заяви след одобрението на новата ставка руският вицепремиер Аркадий Дворкович.