Базираната в Париж Световна организация за здравето на животните обяви, че е понижила до най-ниското ниво представителния риск от поява на заболяването спонгиформна енцефалопатия по говедата, по-популярно като „луда крава”, за Франция, Ирландия Швейцария, Чехия, Кипър и Лихтенщайн, съобщи Ройтерс.
Официалният статут на тези 6 европейски страни по отношение на заболяването вече е „незначителен риск”, докато досегашният бе „контролиран риск”. Един от критериите за получаването на този статут е да бъде удостоверено, че последното заразено животно в страната е било родено преди повече от 11 години, припомнят от организацията.
„Основната полза ще бъде за нивото на международната търговия, тъй като много страни настояват за ограничаване на търговския обмен с държави, които имат по-висок рисков статут”, обясни Карин Швабенбауер, председател на съвета и световното събрание на организацията. Очакванията са 6-те страни да разширят своя износ на говеждо и телешко месо и продукти, произведени от тях.
Франция приветства решението, отбелязвайки, че епидемията от луда крава, която се разпространи от Великобритания към континентална Европа през 80-те години на ХХ век чрез заразено месо, е довела до недоверие у потребителите и до търговски ограничения. „Призовавам държавите, които все още поддържат забрани за нашия износ в този сектор, да ги отменят много бързо”, заяви френският министър на селското стопанство Стефан льо Фол. 13 страни забраниха вноса на говеждо месо и продукти от него от Франция заради лудата крава – Бразилия, Китай, Аржентина, Саудитска Арабия, Тайван, ЮАР, Ботсвана, Мали, Уганда, Южна Корея, Ирак, Сирия и Катар, уточни говорител на министерството. Япония, Виетнам и Сингапур пък прилагат забраната за внос само за животни над 30 месеца.
През тази година Ирландия подписа споразумение за износ с Китай и САЩ и е единствената европейска държава, получила разрешение за износ в двете страни.