Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
26.05.2015 г.

Над 100 т лавандулово масло годишно се произвежда у нас

Броят на желаещите да инвестират в лавандулопроизводството непрекъснато расте

Над 100 т лавандулово масло годишно се произвежда у нас през последните години, по данни на Българската национална асоциация "Етерични масла, парфюмерия и козметика" (БНАЕМПК) , съобщават от пресцентъра на Българска стопанска камара. "Очакванията ни са за добра лавандулова кампания, което означава, че поне 100 т лавандулово масло ще се произведе и тази година. Друг е въпросът какво ще бъде неговото качество и къде ще бъде реализирано, защото пазарът на лавандула и на етерични масла изобщо не е безкраен и не количеството, а качеството е важно", посочва Николина Узунова, изпълнителен директор на БНАЕМПК.

"А обяснението е едновременно просто, прозаично и убийствено българско - няма официална статистика за това колко са засетите с лавандула площи у нас", коментира Узунова. По думите й броят на желаещите да инвестират в лавандулопроизводството непрекъснато расте и всяка изминала година все повече площи се насаждат с лавандула. Засилен интерес има дори в територии, за които не е характерно производството, като например Севeрна България. Това обаче поражда редица въпроси - доколко тези нови предприемачи имат опит в производството на лавандула, доколко са проучили и закупили подходящите сортове според почвата и доколко са проверени източниците на посадъчен материал, тъй като на пазара има такива, които не са лицензирани.

"Всички тези въпросителни без ясен отговор поставят прогнозата за произведеното количество лавандула, и оттук на произведеното количество лавандулово масло, в сферата на предположенията. Въпреки че според предприемачи всеки тип масло намира своя потребител и не трябва да се опасяваме за реализацията на продукцията", казва Узунова. Тя е категорична, че всеки тип производство изисква специфични познания. Затова споделя скептицизма на колегите си от бранша, че доста се рискува от страна на някои предприемачи, а техният риск се отразява върху целия сектор.

"Производството на некачествено масло рефлектира върху целия бранш и вреди на изграждания с години имидж. Затова защитавам тезата, че не количеството, а качеството е важно", подчертава Узунова. Според нея бързата печалба за едни означава множество и дългосрочни проблеми за тези, които имат намерение да останат трайно в този бранш. Основните пазари на родно лавандулово масло са Франция, Германия, Япония, САЩ, Нова Зеландия, Арабският регион. "Франция е важен и основен контрагент, но родното масло е търсено и на други пазари. Според експерти от бранша Франция не се и стреми да ни надмине по производство на лавандулово масло, където страната ни е безспорен лидер от години", коментира Узунова. По думите й французите произвеждат по 30-40 т лавандулово масло годишно, а през последните 5 г. България произвежда около 100 т.

"Ние не подбиваме пазара на Франция с количество, защото тя е производител на качествено, търсено и световно признато масло. Нашите компании трябва да си поставят за задача да произведат не повече, а по-качествено масло, за да са действителни конкурентни на основния ни конкурент Франция, а и да бъдат добре позиционирани на световния пазар", съветва Узунова. Тя е категорична, че родното лавандулово масло е качествено. Според нея политиката по качеството му е политика на всяка фирма и зависи от няколко основни компонента - да се изберат подходящите площи за засаждането на лавандула и сортовете, отговарящи на съответния тип почва, да се направят агротехническите обработки, които са пряко свързани с качеството на добиваната суровина и не на последно място - преработката й съгласно установените добри практики.

"Неспазването на закономерностите във всеки един от етапите на производство и преработка на суровина води до проблеми с качеството. Слава Богу, не мога да кажа, че имаме проблем с качеството на родното лавандулово масло, но е факт, че през последните няколко години на родния и световен пазар се предлагат масла с нетипични физико-химични показатели", коментира Узунова. Според нея въпросът за очакваните цени, на които ще се търгува маслото, е най-сложният, защото освен качеството е важно и какво количество масло ще се произведе.

"Очакванията са, че високите цени от последните години няма да бъдат запазени, тъй като предлагането се увеличава", прогнозира Узунова. В България не се внасят етерични масла в огромни количества, защото страната ни е по-скоро износител. През последните години у нас не се преработва мента, защото липсва търсене, а където все пак това се прави, става по предварителна заявка, обяснява Узунова.

Над 100 т лавандулово масло годишно се произвежда у нас
15631
 

Последни материали
Виж
Седмичен обзор на ССБ
На борсата в София хлебна пшеница от тазгодишна реколта се продаде на 545,00 лв./тон
С промени в Наредба № 3 от 2023 г.
Регламентира се възможността за допълнителни проверки на площите с частични несъответствия
Най-старият конезавод в страната отбелязва 160 години от създаването си
При биологичното увеличението от 1 ноември е с 1,78 пенса
Arla повиши изкупната цена на млякото във Великобритания с 2,66 пенса за литър
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 1-7 ноември 2024 година
Сушата потиска развитието на есенниците и спъва сезонните почвообработки
Нормативни промени
Биопчеларите в преход ще получат субсидии, ако сертификатите им важат до 31 май на следващата година
Свързани материали
Виж
Трета национална среща на производителите на етерични масла
Важно е да се знае!
Екстремните температури застрашават и лавадуловите полета
България е световен лидер в производството на лавандулово масло
В Чирпан за трети път провеждат Международен фестивал на лавандулата
При около 85 на сто ожънати площи
Средният добив от пшеницата в Добричко надхвърля 560 килограма от декар
В разгара на прибирането на реколтата
Средният добив от лавандулата в Добричко е 544 килограма от декар
За сметка на обема намалява средната продажна цена
Гергана Андреева: Пандемията предизвика силен ръст в търсенето на лавандулово масло
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини