Френският парламент прие закон за борба с хранителните отпадъци, забранявайки на супермаркетите да унищожават продуктите с изтичащ срок на годност, които не успяват да продадат, съобщи вестник „Гардиън”. Магазините ще трябва да предоставят все още годните за консумация продукти на благотворителни организации или да ги използват за други цели, включително за изхранването на животни. Националното събрание, горната камара на френския парламент, подкрепи единодушно законопроекта, предложен от бившия министър на храните Гийом Гаро.
Законът изрично забранява на магазините да довеждат непродадените продукти до състояние, в което те стават негодни за консумация, като например да ги заливат с хлорна вар или други химикали. Големите магазини с площ над 400 квадратни метра трябва до началото на юли 2016 г. да сключат договори с благотворителни организации, на които да предоставят хранителните продукти. В противен случай ги заплашва глоба до 75 хил. евро, а мениджърите могат да бъдат осъдени на до 2 години затвор. Новият закон предвижда също разработването на образователни програми за хранителните отпадъци за учебните заведения и корпоративния сектор.
Френското правителство си е поставило за цел да намали хранителните отпадъци 2 пъти до 2025 г. Оценки на властите в страната сочат, че всеки французин средно изхвърля ежегодно между 20 и 30 килограма хранителни продукти, а това струва на икономиката 20 млрд. евро.
Френската Федерация на търговците и дистрибуторите обаче разкритикува решението на законодателите. Според нейния председател Жак Крейсел големите магазини генерират едва 5% от хранителните отпадъци, а освен това отдавна са донори на различни благотворителни организации.