Начало » Новини » Страната

Държавната помощ за производството на български семена е в размер на 1,5 млн. лв.

Фестивал
Синор.БГ / 23.05.2015 г.

Снимка: МЗХ

Министерство на земеделието и храните подкрепя производството на български семена с държавна помощ. Това заяви министърът на земеделието и храните Десислава Танева при откриването на Фестивала „Семе българско“ в град Севлиево. Бюджетът по схемата „Помощ за участие на земеделски стопани в схема за качество за производство на семена и посадъчен материал“ тази година възлиза на 1 500 000 лева, допълни Танева. Тя подчерта, че за да запазим националната си идентичност трябва и да защитим родното производство трябва да засяваме продукцията с български семена.

По повод кризата в млечния сектор Танева припомни, че много скоро родните храни ще се продават с българското знаме върху етикетите, за да може потребителят да е сигурен, че, че се влагат български суровини.

Кметът на община Севлиево Иван Иванов е един от малкото, които са изпълнили своето задължение със Закона за собствеността и ползването на земеделски земи и е предоставил на животновъдите от общината 18 хил. декара, от които вече половината са разпределени.

„От няколко месеца се борим целият публичен поземлен фонд мери, пасища и ливади да се ползва в подкрепа на българския земеделец и животновъд“, каза още Танева.

На организаторите на фестивала министърът пожела повече изложители догодина и събитието да стане ежегодно, както и да го мултиплицират и в други общини в страната, където има интерес.

В тазгодишния фестивал „Семе българско“ участват близо 100 изложители, които представят семена, вина, мляко и млечни продукти, мед и пчелни продукти, керамични и дървени изделия, български породи животни, градинска техника.

Държавната помощ за производството на български семена е в размер на 1,5 млн. лв.
6458
 

Последни материали
Виж
Предварителните актуални данни
МЗХ отчита сериозен срив в износа на пшеница и царевица през 2025 г.
Температурите ще паднат до -11 градуса
Агрометеорология: Снежното начало на февруари ще приспи събудените посеви
Контрол
БАБХ проверява сигнал за незаконно сметище в Карловско
Агрометеорологична прогноза за периода 30 януари – 5 февруари 2026 година
Застудяването ще върне покоя у есенниците, снегът ще им осигури защита
85% са замърсени
Тревожен доклад: Ябълките в Европа са пълни с пестицидни коктейли
Бавно и полека овцевъдите се обединяват
QR код разкрива произхода на фермерското сирене, произведено от кооперативи на НОКА
Свързани материали
Виж
Оптимално време за сеитба на разсада
Люцерна „Доброджея“ – семена, подготвени за успех дори при трудни условия
Планирани е покупката на 4500 комплекта от 13 вида зеленчуци
Търсят чрез търг доставчици на зеленчукови семена за селяните в Украйна
В Палестина 90 процента от земеделските семейства бедстват
Стари сортове могат да изчезнат
ЕК удря с бюрокрация малките производители на семена
Съвети
Стратификация на семената – как, кога и за кои култури да се прилага?
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини