Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
18.05.2015 г.

Очертава се сериозен ръст в производството на соя в Европа

Инициативата Дунавска соя в защита на протеините без ГМО

Снимка: Институт за агростратегии и иновации

През тази година производството на соя в Европа се очаква да се увеличи, като само държавите от поречието на Дунав очакват евеличение на продукцията с около 2,8 млн. тона. Прогнозите включват и Украйна, чиято реколта се очаква да достигне 4,7 милиона тона, представляващи 60% от европейското производство на соя. Тези данни са били изнесени по време на конференцията „Европа без ГМО – бъдещи възможности и предизвикателства“, проведена миналата седмица в Берлин от европейската асоциация „Дунавска соя“. Българската страна е представлявана от председателя на Института за агростратегии и иновации Светлана Боянова

Около 400 участници от 60 страни са участвали във форума, посветен на протеиновите култури. Целта е да се насърчи създаването на европейска стратегия за производството на протеини без ГМО чрез сътрудничество между Изтока и Запада.

Програмата на Дунавска соя сертифицира европейската соя по три ключови критерия "регионална", "без ГМО" и "устойчива".

Големият потенциал на региона на река Дунав

Над 3 милиона хектара соя се отглеждат в региона на река Дунав. Заедно с Украйна количествата достигат 7,7 милиона тона, ако проектът Дунавска соя се осъществи. За десет години Европа може лесно да увеличи тази цифра повече от два пъти.

В момента Германия е най-голям потребител на соя, годишно около 5,9 милиона тона. С развитието на дунавския проект фермерите очакват да намалят вноса отвъд Океана.  

Асоциацията има големи надежди за розширяването на площите в северния регион на река Дунав. В средата на април Дунавска соя започна да работи в Полша и Украйна. "От края на 2014 г. работим съвместно с Асоциация Дунавска соя, за да направим Украйна важен и може би скоро – най-големият доставчик за европейските фермери. През миналата година в Украйна са се обработвали 1,8 милиона хектара, това е повече, отколкото се отглеждат в целия дунавски регион. Очакванията са през следващите години площите да бъдат увеличени с 3-4 милиона хектара, посочи Ина Метелева от Svarog West Group.

И други държави по Дунава се очертава да станат значителни производители на соя. Между тях и Словения, Полша, Унгария и Румъния, които ще прилагат обвързана подкрепа по 200-400 евро на хектар за производството на протеинови култури. Само четири държави Румъния, България, Унгария и Сърбия, която е извън ЕС, ще отглеждат около 120 000 хектара соя през 2015 г.

80% от всички германски потребители отказват генетично модифицирани продукти, затова фермерите реагират на това търсене и предпочитат да инвестират в чиста продукция.

От 2014 г. международна работна група под управлението на Федералната агенция по околна среда в Германия хармонизира стандартите за свободна от ГМО продукция за целия Дунавски регион.

Така Дунавска соя е в състояние да свърже земеделието на Дунавския регион на национално и международно ниво. Зараждащата се  европейската търговия на соя създава нови възможности за земеделските производители. В същото време се увеличава броят на утвърдените вериги и отделните търговци в Германия, Швейцария и Австрия, които са ангажирани с устойчивите и регионални доставки на соя, обясниха експерти.

Чрез този проект можете да получите достъп до огромен потенциал, отделно от възможностите за повишаване на европейското участие в снабдяването с протеин.  Проектът представлява регионална подкрепа за Дунавския регион чрез инвестиции в отглеждането на качествена соя, а също и за разрастване на река Дунав като артерия на доставките за Европа. Разширяването на инфраструктурата и капацитета за преработка, необходим за веригата на доставки, предлага на региона интересни икономически перспективи.

Дунавска соя

Дунавска соя е независима организация с нестопанска цел, която представлява най-значимата инициатива в селскостопанския сектор в Европа. Дунавска соя свързва гражданското общество, политиците и важните предприятия от всички сектори по веригата, като се започне от свободно от ГМО производство на семена до производството на храни от животински и растителен произход. Дунавска соя застава зад свободна от ГМО соя, с контролирано качество, с произход от Дунавския регион и включва около 175 членове от цяла Европа. Асоциация Дунавска соя работи с цел обективно да се подобрят условията за успешно отглеждане на протеинови култури в Европа и за минимум внос на соя. Седалището на Дунавска соя се намира във Виена; регионални офиси до момента има в Нови Сад, Сърбия и в Букурещ, Румъния. Представители на Дунавска соя има в Швейцария и Италия.

Очертава се сериозен ръст в производството на соя в Европа
10809
 

Последни материали
Виж
Половината от подадените проекти са оттеглени от кандидатите
32 общински проекта за улици по подмярка 7.2 преминават на следващ етап на разглеждане
Спадът в доставките от общността за трети страни обаче гони една трета
Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 8-14 ноември 2024 година
Недостигът на влага поставя под въпрос оцеляването на част от есенниците
Архангел Михаил е и професионалният празник на работещите в този сектор
На МЕСОМАНИЯ 2024 браншовата асоциация ще отбележи 30-годишния си юбилей
Нормативни промени
Слага се ред в загробването на домашни любимци в частни и общински имоти
Нормативни промени
Таксата, която държавните предприятия ще внасят във фонда за инвестиции в горите за 2024 и 2025 г.
Свързани материали
Виж
При слънчогледа се отчита най-силен ръст, при соевото масло – най-значим спад
ЕС увеличава вноса на маслодайни култури за сметка на маслата и шротовете
Закупени са само 22 500 тона от планирани 40 000 тона
Слънчогледовото и соевото масло поскъпнаха на търга в Египет
Освен промените в климата в световен мащаб
И обезлесяването е подпомогнало пагубните наводнения в Бразилия
Слънчогледовото поскъпна, докато соевото поевтиня
Египет закупи на търг над 100 000 тона растителни масла
На месечна база ръстът е най-силен при соята, за първото тримесечие - при слънчогледа
ЕС увеличи преработените количества маслодайни култури през март
Особено при соята и царевицата
Китай ще остане водещ вносител на фуражни култури още 10 години
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини